ریاست اجرایی: مذاکرات در دولت برای بازگشت ژنرال دوستم بی‌نتیجه بوده است

مجیب‌الرحمن رحیمی، سخنگوی ریاست اجرائی افغانستان، می‌گوید که برای برگشت عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری از ترکیه، مذاکرات در داخل حکومت ادامه دارد ولی تا حال به هیج نتیجه‌ای نرسیده است.

مجیب‌الرحمن رحیمی، سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان، در صحبت با مرضیه عدیل، خبرنگار بی‌بی‌سی، گفته است که مشکل عمده آقای دوستم، همان موضوع حقوقی‌ای است که جریان دارد و برای آن باید راه حل پیدا شود.

چند روز پیش، زمانی که بنعلی یلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه به کابل سفر کرد، موضوع بازگشت آقای دوستم از جمله موارد صحبت میان آقای یلدیریم و آقای عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان بود.
احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی آقای دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی، تقریبا دو سال پیش مدعی شد که آقای دوستم و محافظانش او را در شبرغان مرکز جوزجان ربودند و با او بدرفتاری جنسی کردند.

Read More...

انفجار در ورودی مرکز توزیع شناسنامه در کابل؛ دست‌کم ۵۷ کشته و ده‌ها زخمی

در نتیجه انفجار انتحاری که صبح امروز، یکشنبه دوم ثور/ اردیبهشت، در غرب کابل رخ‌داد، دست‌کم ۵۷ نفر کشته و بیش از صد نفر دیگر مجروح شده‌اند. گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) مسئولیت این حمله را بدوش گرفته است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت کشور/داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این حمله توسط یک شخص در مرکز توزیع شناسنامه (تذکره) انجام شده است.

انفجارحوالی ساعت ۱۰ به وقت محلی در غرب کابل رخ‌داد. این انفجار در عقب مکتب/مدرسه مایل هروی در قلعه ناظر در حوزه ششم پلیس کابل اتفاق افتاده است.

شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفته فرد انتحاری در ورودی یک مرکز توزیع شناسنامه خود را منفجر کرده است. در زمان انفجار شمار زیادی از مراجعه کنندگان برای گرفتن شناسنامه در بیرون از ساختمان، در صف ایستاده بودند.

Read More...

پرتاب ۳۵۰ بمب و موشک توسط آمریکا طی ماه گذشته در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «فاکس‌نیوز»، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اظهار داشت: هواپیماهای آمریکایی در یک ماه گذشته بمب‌های بیشتری را نسبت به عراق در افغانستان استفاده کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، در یک ماه گذشته میلادی جنگنده‌های آمریکایی بیش از 350 بمب و موشک را علیه مواضع مخالفان مسلح دولت افغانستان استفاده کرده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در حالی از تشدید حملات هوایی به بهانه مبارزه با داعش خبر داده که نمایندگان افغان در پارلمان و بسیاری از مقامات محلی، آمریکا را متهم به دورویی در مبارزه با این گروه تروریستی می‌کنند.

این در حالی است که پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن حملات هوایی آمریکا به افغانستان چهار برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

Read More...

شورای صلح از پاکستان می خواهد که برای شرکت در نشست اندونیزیا اعلام آمادگی کند

شورای عالی صلح از پاکستان میخواهد تا برای شرکت در نشست سه جانبه علمای افغانستان، پاکستان و اندونیزیا اعلام آمادگی کند و این نشست را به تاخیر نیاندازد.

احسان طاهری، سخنگوی شواری صلح گفت: “دولت و علمای پاکستان کوشش می کنند که کند پیش بروند تا ناوقت تر اعلام آمادگی کنند. اما تقاضای ما این است که به زودی اعلام آمادگی کنند.”

در عین حال، رییس حزب مسلم لیگ پاکستان عمران خان به این باور است که تلاش های منطقه، کلید صلح برای افغانستان است.

آقای عمران خان بیان کرد: ” تنها راه حل و راه آوردن صلح در افغانستان این است که تمام همسایه ها کنار هم بنشینند و به یک راه حل سیاسی برسند. هیچ راه حل دیگری غیر از آن وجود ندارد.”

رسیدن افغانستان به صلح پایدار ضامن امنیت کشور های اروپایی نیز به شمار می رود؛ بدین اساس مهار جنگ جزء سیاست امنیتی اتحادیه اروپا را نیزشکل می دهد.

Read More...

«نیکلسون» و تکرار اشتباهات فرماندهان سابق آمریکایی در افغانستان

پس از استراتژی ترامپ، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان بارها تاکید کرد آنها در مسیر درستی حرکت می‌کنند اما افزایش تلفات غیرنظامیان و تشدید آتش جنگ در این کشور نشان می‌دهد که این ژنرال در حال تکرار اشتباهات فرماندهان سابق آمریکایی است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «پاتریشیا گاسمن» پژوهشگر سازمان دیدبان حقوق بشر در افغانستان در یادداشتی نوشت ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در حال تکرار رویکرد اشتباه گذشته فرماندهان سابق آمریکایی در این کشور است.

به گزارش «رویترز»، نیکلسون پس از اعمال استراتژی ترامپ برای افغانستان بارها اعلام کرده است نیروهای آمریکایی اکنون در مسیر درستی قرار دارند، حال اینکه این استراتژی آتش جنگ در افغانستان را تشدید کرده و سبب کشتار غیرنظامیان می‌شود.

Read More...

نگرانی مقامات محلی در شمال شرق افغانستان از گسترش داعش در «بدخشان»

در حالی که افزایش حضور داعش در افغانستان نگرانی برخی کشورهای منطقه را نیز برانگیخته است مقامات محلی در «بدخشان» از گسترش فعالیت این گروه تروریستی در این ولایت ابراز نگرانی کردند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «خیرالله طلعت» و «ضیاءالدین واثق» از اعضای شورای ولایتی «بدخشان» واقع در شمال شرق افغانستان از آغاز جذب نیرو توسط تروریست‌های داعش در این ولایت ابراز نگرانی کردند.

این مقامات به «رادیو آزادی» گفتند که داعش در برخی شهرستان‌های ناامن ولایت بدخشان فعال شده است و در حال حاضر نیز بیش از 300 عضو خارجی گروه تروریستی القاعده در شهرستان‌های مختلف این ولایت حضور یافته‌اند.

به گفته این مقامات، «شیخ جنید» یکی از فرماندهان تاجیک داعش به ولایت بدخشان آمده تا ضمن سازماندهی اعضای این گروه تروریستی برای جذب نیرو تلاش کند.

Read More...

سیگار: سوخت ارتش افغانستان و آمریکا به ارزش ۱۵۴ میلیون دلار دزدی شده

اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) با نشر گزارش تازه‌ای اعلام کرد که در سال‌های گذشته مواد سوخت مورد نیاز ارتش افغانستان و آمریکا به ارزش بیش از ۱۵۴ میلیون دلار آمریکایی “دزدی” شده است.

در گزارش سیگار همچنین آمده است که مقام‌های آمریکایی از به سرقت رفتن سوخت نیروهای ارتش افغانستان و آمریکا مطلع بوده‌اند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این گزارش نیاز به بررسی دارد و او مدعی است که روند انتقال سوخت به نیروهای افغان در سال‌های اخیر نسبتا شفاف بوده است.

براساس این گزارش، سرقت سوخت مورد نیاز نیروهای افغانستان به معنی این است که سود بدست آمده از آن، می‌تواند “منجر به فراهم آوری منابع مالی برای افراد گروه طالبان و سایر شورشیان در این کشور شود”.
این نهاد افزوده که آمریکا بیشتر از ۲.۸ میلیون بشکه سوخت برای عملیات‌های نظامی در افغانستان بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶، کمک کرده است که ارزش آن بیش از ۱۳ میلیارد دلار می‌شود.

سیگار افزوده که در ماه مارچ ۲۰۱۷ وزارت دفاع آمریکا تخمین/برآورد کرد که نیروهای نظامی افغانستان سالانه به حدود ۱۰۸ میلیون بشکه سوخت نیاز دارد.

Read More...

فشار آمریکا به هلند برای اعزام نظامی بیشتر به افغانستان

یک روزنامه هلندی گزارش داد که بر اثر فشارهای آمریکا به دولت هلند برای اعزام نظامی بیشتر به افغانستان، این کشور افزایش مشارکت نظامی خود در افغانستان را بررسی خواهد کرد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «ان.ال.تایمز»، دولت هلنداحتمال افزایش مشارکت نظامیان خود در ماموریت افغانستان را بررسی خواهد کرد، اما هنوز مشخص نشده است که چه تغییراتی در میزان مشارکت این کشور در افغانستان به وجود خواهد آمد.

بر اساس این گزارش، حدود 100 نظامی هلندی در قالب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان برای مشاوره، آموزش و کمک به نیروهای امنیتی افغان در این کشور حضور دارند.

دولت هلند در حالی از افزایش احتمالی نیروهایش در افغانستان خبر داد که «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا در دیدار با «آنک بایلفلد» همتای هلندی‌اش خواستار اعزام نظامیان بیشتر هلندی به افغانستان شد.

Read More...

سازمان ملل: بیش از ۷۰۰ غیرنظامی در سه ماه گذشته در افغانستان کشته شدند

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ در این کشور بیش از دو هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شدند.

این سازمان امروز ۲۳ حمل/فروردین گزارش ربع‌وار خود از تلفات غیرنظامیان را در افغانستان منتشر کرد.

به اساس این گزارش در سه ماه اول سال میلادی جاری، بیش از ۷۶۰ غیرنظامی کشته و نزدیک به ۱۵۰۰ غیرنظامی زخمی شده‌اند.

در گزارش آمده که این رقم نسبت به سه ماه اول سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ تغییر نداشته و در سطح مشابه که ‘بالاترین سطح در سال‌های گذشته ‘ بوده، قرار دارد.

به اساس گزارش یوناما، حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان در سه ماه گذشته است و پس از آن بیشتر تلفات ناشی از جنگ‌های زمینی هستند. قتل‌های هدفمند، عملیات هوایی و مواد منفجره باقی مانده از جنگ به ترتیب عوامل بعدی این تلفات بودند.

تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات انتحاری در سال گذشته میلادی نیز ۱۷ درصد افزایش داشت.

Read More...

ویژه گی های انتقال از نبرد به راه حل سیاسی در افغانستان، در چهارچوب فعالیت های منطقه یی در مسکو مورد بحث قرار گرفت

رییس جمهور پیشین افغانستان، حامد کرزی: «من کاملا درک می کنم که هر گاه روسیه با افغانستان و پاکستان در زمینه مبارزه با تروریسم روابط ایجاد کند، این موضوع می تواند ما را همکاری کند. نه این که بریتانیایی ها که ما آنها را بارها از کشور خود بیرون کردیم و در 17 سال پسین نیز امریکایی ها نتوانستند این کار را انجام دهند مگر تنها روسیه می تواند به این موضوع قادر شود.»

به تأریخ 11 اپریل 2018 مسکو میزبان نشست بین المللی زیر نام «هراس افگنی و روند سیاست داخلی افغانستان، انتقال از نبرد به راه حل سیاسی در چهارچوب فعالیت های منطقه یی» برگزار شده بود. نشست امنیت منطقه ی آسیای میانه از سوی مرکز گومیلو برگزار و مدیریت شده بود. در این نشست خاورشناسان مطرح از کشورهای روسیه، افغانستان، قزاقستان،تاجیکیستان، قرقیزستان و بلاروس فرصت استثنایی را به دست آوردند تا از حضور در هوتل تأریخی ملی «ناسیونال» که در مرکز مسکو موقعیت دارد لذت ببرند. این هوتل افزون بر تأریخی بودن، یکی از ویژه گی های معماری نیز به شمار می رود.

آجندای این نشست، چندین پرسش را در خود جا داده بود، مشمول بحث تهدید ها و چالش های فرا راه کشورهای آسیای میانه، همکاری میان کشورهای منطقه برای مبارزه با هراس افگنی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر نیز صحبت شد. اشتراک کننده ها همچنان در مورد چند و چند نادیده گرفتن قدرت در افغانستان را مورد بحث قرار دادند. همچنان آنان در مورد فرصت های پیشبرد روند صلح که اکنون تا جای شدنی پنداشته می شود نیز بحث کردند. نکات مهم دیگر در این آجندا عبارت بود از موثریت نقشه ی راه منطقه یی برای دست یابی به صلح، به ویژه نتایج و موثریت همکاری های منطقه یی مشمول آن بود. اشتراک کننده ها همچنان در این نشست موضوع تنش های قومی را نیز به حیث چالش بنیادی یاد آوری کردند، زیرا این یکی از موارد مهم نا امنی در افغانستان است که سبب قدرتمند شدن روز افزون سازمان های افراط گرایانه در افغانستان گردیده است.

پاول زاریفولین رییس مرکز لیو گامیلو در سخنرانی اش بیشتر بر نکات مهم نقشه ی راه مسکو برای حل سوالت نا امنی و روند صلح افغانستان و مزیت های آن متمرکز بود. او گفت: «هرچند که در مرحله ی دوم نشست کابل اشرف غنی از طالبان خواست بدون هیچ گونه پیش شرطی به روند صلح بپیوندند وی آماده است این گروه را به حیث یک گروه سیاسی بشناسد اما تا هنوز هیچ نتیجه ی از آن به دست نیاورده است.»

Read More...