در دوشنبه گزینه​های حل و فصل اوضاع در افغانستان به بحث گذاشته شد

روزهای 7-6 جولای کنفرانس بین المللی «اوضاع در افغانستان. راه حل های بلند مدت. تاثیر بر کشورهای منطقه» در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برپا شد. این برنامه به ابتکار و با مسئولیت مرکز «لف گومیلیوف» و بنیاد اجتماعی «گفتگوی تمدن ها» و مشارکت مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان همکار شریک برگزار شد.

پروفسور ابراهیم عثمانوف مشاور سابق رییس جمهور تاجیکستان، عضو کمیسیون صندوق بازنشستگی کشور و مدیر بنیاد اجتماعی «گفتگوی تمدن ها» در مراسم افتتاحیه به ایراد سخن پرداخته و به حضار خوشامد گفت.

پروفسور عثمانوف ضمن تاکید بر اهمیت فوق العاده مشکلات مورد بحث اظهار کرد که در فاصله نزدیکی از مرزهای تاجیکستان شاهد رویدادهای ناگوار و جنگ​​های خونین در افغانستان هستیم. وی خاطرنشان کرد که این کنفرانس بین المللی ادامه میزگردی است که طی ماه فوریه 2017 با موضوع «افغانستان و امنیت در کشورهای آسیای مرکزی» در شهر دوشنبه برگزار شد.

در ماه فوریه، کارشناسان روس، تاجیک و افغان حول مساله مهم امنیت در افغانستان شمالی، تجمع تروریست های داعش در مرزهای کشورهای شوروی سابق و ویژگی های جنگ داخلی نیروهای امنیت ملی افغانستان با گروهک «طالبان» به بحث و تبادل نظر نشستند.

Read More...

قوم و سیاست در افغانستان؛ آیا رویارویی قومی دیگر در افغانستان در راه است؟

بسیاری از مورخان افغانی و خارجی برسر اینکه قبیله و قوم در تاریخ سیاسی افغانستان نقش تعین کننده ی در ثبات و بی ثباتی افغانستان داشته و دارد، توافق دارند. اگر چنانکه سیاست را رقابت برای قدرت بپنداریم و توانایی و ابزاری برای این هدف که قدرت بیشتر کسب کنیم، در این صورت رقابت در تاریخ افغانستان برسر منابع قدرت ریشه طولانی داشته است. رقابت از زمان تأسیس افغانستان در زمان احمدشاه ابدالی برسر منابع قدرت با فورمول های با تفاوت های بسیار اندک اعمال شده است. من با توسل به اسناد تاریخی و توافق حداکثری که میان مورخان برسر اینکه ثبات و بی ثباتی در افغانستان بیش تر از هرچیزی وابسته به قومیت بوده، در این مقاله ابتدا یک مرور بسیار مختصر در مورد تاریخچه پیدایش قوم گرایی به مثابه ی یکی از منابع قدرت می پردازم، در بخش دوم چگونگی قوم گرایی در افغانستان پس از 2001 را بررسی خواهم کرد و در بخش آخر قوم گرایی پس از حکومت وحدت ملی و آینده قوم گرایی را به بررسی خواهم گرفت.

عبور از قبیله به قوم

زمانی که احمدشاه ابدالی در سال 1747 حکومت تشکیل داد، رابطه قبیله و قوم با قدرت مطرح شد. ابدالی حکومت را حمایت سران قبایل تشکیل داد. در زمان ابدالی اقوام دیگر در افغانستان ضمن اینکه ساکن بود، اما در جایگاهی نبودند که تهدیدی برای حکومت یا قدرت باشند اما قبایل مختلف پشتون که در دسته بزرگ درانی و غلجی تقسیم بندی می شوند، برای حکومت و قدرت تهدید بودند. بنا براین احمدشاه ابدالی حکومتش را براساس اتکا به قبایل مختلف پشتون و از طریق جرگه به عنوان یک مکانیزم سیاسی و اجتماعی تصمیم گیری تشکیل داد.

Read More...

در داخل دفتر قوماندان امنیه ولسوالی اوبه هرات انفجار شده‌است

در اثر انفجاری در داخل دفتر قوماندان امنیه اوبه ولایت هرات، شیرآقا الکوزی قوماندان امنیه این ولسوالی همراه با سه تن از محافظین‌اش زخمی و یک تن دیگر کشته شده‌است.

عبدالرؤف احمدی سخنگوی قوماندانی زون ۶۰۶ انصار با تائید این خبر به رادیو آزادی گفت، این رویداد حدود ساعت ده قبل از ظهر رخ داده‌است.

Read More...

پسر رییس شرکت کام‌ ایر به گونه‌ی مرموز ‘کشته شده است’

مسوولان محلی ولایت بلخ گفته‌اند که پرویز کامگار، پسر زمری کامگار صاحب شرکت هوایی کام ایر در ولسوالی خلم بلخ کشته شده است.

شیرجان درانی، سخنگوی پولیس بلخ با تایید این خبر به تلویزیون ۱ گفت که آقای کامگار همراه با فامیلش برای شکار به ولسوالی خلم رفته بود که در همان جان “به قتل رسیده است”.

آقای درانی افزود که هنوز انگیزه و چگونگی کشته شدن آقای کامگار روشن نیست و بررسی در این مورد جریان دارد.

Read More...

واکنش حزب اسلامی حکمت یار به موقف شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان

حزب اسلامی گلبدین حکمت‌یار در واکنش به اظهارات ایتلاف تازه‌تشکیل‌شده می‌گوید باید سیاست‌های تقابل خصمانه و رقابت‌های ناسالم کنار گذاشته شود.

عطا محمد نور و صلاح‌الدین ربانی رهبران حزب جمعیت اسلامی، عبدالرشید دوشتم رهبر حزب جنبش ملی و محمد محقق رهبر حزب وحدت ملی مردم افغانستان ایتلافی را زیر نام شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان اعلام کردند.

این ایتلاف روز گذشته با نشر اعلامیه‌یی با تاکید به عملی‌شدن توافق‌نامۀ ایجاد دولت وحدت ملی گفتند که برای اعادۀ صلاحیت‌های معاون اول ریاست جمهوری تلاش می‌کند.

هم‌چنان در اعلامیۀ ایتلاف گفته شد که وضعیت افغانستان به خاطر قانون‌شکنی و اقدامات فراقانونی رییس جمهور و مداخله و اجراآت غیر قانونی از سوی مشاوران ریاست جمهوری در وزارت‌ها و نهادهای قانونی، به سوی هرج و مرج و پاشیده‌گی مسیر داده شده‌است.

در همین پیوند، حزب اسلامی با نشر اعلامیه‌یی می‌گوی با توجه به وضع دردناک کشور، تشدید جنگ‌ها و ناامنی‌ها و تلاش خصمانۀ دشمنان پیدا و پنهان ملت ما در راستای عمیق‌کردن بحران، باید همه احزاب سیاسی و جناح‌ها ی موثر باید دست به دست هم دهند.

Read More...

فرماندهان جدید امنیه و فرماندهی زون ۵۰۵ برای هلمند معرفی شدند

وزارت امور داخله افغانستان از معرفی شدن دو مقام ارشد جدید امنیتی برای ولایت هلمند خبر می‌دهد.
وزارت امور داخله با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که جنرال مراد علی مراد، معین ارشد امور امنیتی این وزارت برای بررسی وضعیت امنیتی، در این ولایت سفر کرده بود که در این سفرش دو مقام جدید امنیتی را معرفی کرده‌است.

در خبرنامۀ این وزارت آمده‌است که مل‌پاسوال غلام داود تره‌خیل به صفت قوماندان زون ۵۰۵ و مل‌پاسوال عبدالغفار صافی به عنوان فرمانده امنیه ولایت هلمند معرفی شده‌اند.

Read More...

خلیلی: طالبان هرگز نمی‌توانند از راه جنگ به هدف‌شان برسند

محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید طالبان هیچ‌گاهی نخواهند توانست که از راه جنگ و خشونت به هدف‌های‌شان در افغانستان دست یابند.

اقای خلیلی که امروز “جمعه دوم سرطان” در مسجدی در غرب کابل سخنرانی می‌کرد، جنگ را گزینه‌ی اشتباه خواند و از طالبان خواست که سلاح‌های شان را بر زمین بگذارند و وارد گفتگوهای صلح شوند.

او گفت: “به مخالفان مسلح به ویژه طالبان یکبار دیگر یاد آور می‌شوم که اگر از طریق جنگ بخواهید به هدف‌های خود برسید بسیار اشتباه می‌کنید. جنگ جز این که کشور را به تباهی می‌کشاند دیگر هیچ فایده‌یی ندارد.”

محمد کریم خلیلی تاکید کرد که پیوستن طالبان به روند صلح به معنای برد و باخت نیست و باید طالبان به این پیام روشن شورای عالی صلح، پاسخ مثبت دهند.

Read More...

“پروسه‌ کابل” در پی چیست؟

در حالی‌که تمام تلاش‌های دیپلماتیک و سیاسی برای تأمین صلح در افغانستان ناکام مانده، حکومت افغانستان دور تازه از تلاش‌های سیاسی را برای تأمین صلح و امنیت در افغانستان روی دست گرفته است.

نخستین کنفرانس «پروسه‌ کابل» با حضور نمایندگان 27 کشور و سازمان بین‌المللی در کابل برگزار شد. اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در سخنانش در این نشست هدف آن را «اجماع جهانی برای مبارزه با تروریسم» تعریف کرد. نتیجه‌یی که از پایان این نشست گرفته شده، این است که افغانستان قادر شده که در سایه‌ی تهدیدهای گسترده‌ی امنیتی، یک نشست مهم بین‌المللی را در کابل میزبانی کند؛ علاوه بر این، توانسته حمایت کشورهای منطقه و اتحادیه‌ی اروپا و امریکا را برای تأمین ثبات، امنیت و مبارزه با تروریسم به‌دست آورد. در قطع‌نامه‌ی پایانی این کنفرانس شرکت کنندگان ضمن تأکید به همکاری دسته جمعی برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان، منطقه و جهان، توافق کردند که بار دیگر دور هم جمع شوند.

این کنفرانس در حالی برگزار می‌شود که اختلاف‌های سیاسی داخلی پس از حمله‌های انتحاری اخیر در کابل افزایش یافته و توافق منطقه‌یی و جهانی بر سر افغانستان و دولت‌سازی در این کشور در حال فروپاشی است. حالا پرسش اساسی این است که حکومت افغانستان با وجود این دو چالش بزرگ از برگزاری پروسه‌ی کابل در پی چیست؟

Read More...

داعش توره بوره را از طالبان تصرف کرد

گروه داعش پس از یک درگیری، منطقه توره بوره در ولسوالی پچیراگام ولایت ننگرهار را از نزد طالبان تصرف کرد. از سوی هم یک فرمانده حقانی در حمله هوایی امریکا در پاکستان کشته شده است.

شب گذشته، گروه داعش و طالب بر سر منطقه‌ی “توره بوره” ولسوالی پچیراگام ولایت ننگرهار درگیر شده اند که در نتیجه‌ی آن، گروه داعش، طالبان را از این ولسوالی رانده اند. خان آغا از فعالان جامعه‌ی مدنی ولسوالی پچیراگام گفته است که در نبردی که میان گروه داعش و طالبان صورت گرفته، صدها خانواده بی جا شده اند، خانواده هایی که ظاهرن به کمک‌های ابتدایی نیازمند اند. اجمل عمر، عضو شورای ولایتی ننگرهار می گوید که بی تفاوتی حکومت محلی نسبت به این منطقه، سبب بی جا شدن صدها خانواده‌ در پی این درگیری ها شده است.

همزمان عطاوالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که با تایید این رویداد افزوده است که حکومت محلی در حال رسیدگی به خانواده های بی جا شده است.

Read More...

والی تخار از مقامش کناره‎گیری کرد

یاسین ضیاء در ماه میزان سال ۱۳۹۴ هجری شمسی، به اساس پيشنهاد رياست مستقل ارگان‎های محل و حكم ریيس جمهور غنی به عنوان والی ولایت تخار گماشته شد.

یک منبع حکومت می‎گوید که یاسین ضیاء، والی ولایت تخار، استعفایش را به ادارۀ مستقل ارگان‌های محل سپرده است.

منیره یوسف‌زاده، سخن‎گوی اداره ارگان‎های محل، این خبر را تأیید می‌‏کند و می‌‏گوید که آقای ضیاء امروز یک‎شنبه (۷جوزا) نامأ کناره گیری اش را به این نهاد سپرده است.

Read More...