۱۹۵۵؛ تلفات داعش در یک سال در افغانستان

اطلاعات روز: قدم‌شاه شهیم، رییس ستاد ارتش می‌گوید در یک سال گذشته ۱۹۵۵ عضو داعش در سراسر افغانستان کشته شده‌اند.
آقای شهیم به روز شنبه در یک نشست خبری با معین ارشد امنیتی وزارت داخله گفت علاوه بر اعضای افغان گروه داعش، ۱۱ ازبکستانی، ۸ عرب، ۷ چیچینی، ۴ چینایی و ۴ تاجیکستانی نیز شامل این کشته‌شدگان بوده‌اند.
رییس ستاد ارتش گفت از زمان ظهور گروه داعش در کشور در دو سال پیش، برنامه‌های نظامی بزرگی برای از بین بردن آن به اجرا گذاشته شده و در نتیجه فعالیت داعش در چند منطقه‌ی دو ولایت زابل در جنوب و ننگرهار در شرق محدود شده است.
جنرال عبدالرحمان رحمان، معین ارشد امنیتی وزارت داخله نیز در این نشست گفت که شماری از قوماندانان مهم داعش نیز کشته شده‌اند.
به گفته‌ی وی، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر تمام گروه‌های تروریستی، چه داخلی و منطقوی و جهانی، مبارزه می‌کنند و تعهد از بین این گروه‌ها را دارند.
او گفت: «به اساس پالیسی که دو سال قبل در برابر گروه‌های تروریستی، به‌خصوص داعش ساخته شده است ضرباتی که به آن اشاره شد را دیده‌اند.»
این مقام وزارت داخله تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان بدون در نظر گرفتن کدام تفاوت، در برابر تمام گروه‌های تروریستی یکسان عمل کرده و بعد از این نیز این کار را انجام می‌دهند.

Read More...

کابل اتهام‌های پاکستان در باره حمله اخیر را رد کرد

حکومت افغانستان اتهام‌های پاکستان در باره طرح‌ریزی حمله انتحاری پسین در پاکستان را از خاک افغانستان رد می‌کند.

رییس جمهور غنی دربیانیه‌یی می‌گوید که افغانستان در کار مبارزه با هراس افگنی صداقت‌اش را ثابت ساخته است و این پاکستان است که پناه‌گاهای هراس افگنان در خاکش را باید نابود سازد.
درهمین حال امر الله صالح، رییس پشین امنیت ملی این گونه حمله‌ها را در پاکستان نتیجه پرورش گروه‌های هراس افگن ازسوی خود این کشور می‌گوید.
پاکستان در واکنش به حمله مرگبار انتحاری در ایالت سند این کشور، گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک را بی‌درنگ بست و اعلام کرد که این حمله از سوی هراس افگنان و با پشتیبانی عناصر خارجی در خاک افغانستان طرح‌ریزی شده است.

پاکستان نامی از عناصر خارجی نمی‌برد، اما برانتقام گیری این حمله تاکید می‌ورزد.

همزمان با این ارتش پاکستان در اعتراض به این حمله، مقام‌های سفارت افغانستان در اسلام آباد را فراخواند و با سپردن فهرست نام‌های ۷۶ هراس افگن به آنان، از حکومت افغانستان خواست تا این هراس افگنان را آماج قرار دهد.

Read More...

ادعای روزنامۀ ترکی مبنی بر بستری شدن حکمتیار در استانبول

یک روزنامه ترکی ادعا می کند که «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی درترکیه بستری شده است.

این ادعا در حالی صورت میگیرد که هفته قبل اعضای ارشد حزب اسلامی و مقام های افغان از ورود «حکمتیار» به کابل در آینده نزدیک خبر داده بودند. اما یک روزنامه ترکی ادعا می کند که او بیمار است ودریکی ازشفاخانه های استانبول بستری شده است.

روزنامه ترکی «آیدینلیک» به نقل از منبع اطلاعاتی ترکیه گزارش داده است که «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی، برای درمان در ترکیه به سر می‌برد.

Read More...

چندین محل در کابل برای اقامت گلبدالدین حکمتیار در نظر گرفته شده است

حزب اسلامی از احتمال برگشت گلبدالدین حکمت‌یار به کابل تا آخر ماه دلو سال جاری در صورت پذیرفته‌شدن خواست‌هایش و این‌که چندین محل برای اقامت حکمت‌یار در نظر گرفته شده‌، سخن می‌گوید.

اما اعضای ارشد این حزب تاکید کرده‌اند که گلبدالدین حکمت‌یار در صورت پذیرفته‌شدن خواست‌های‌شان توسط حکومت که رفع تحریم‌ها علیه این حزب، رهایی زندانیان‌شان، درنظرگرفتن زمین‌های رهایشی برای افراد برگشت‌کنندۀ حزب اسلامی و تعیین اقامت‌گاه برای حکمت‌یار در کابل برخواهد گشت.

امین کریم، مذاکره‌کنندۀ ارشد حزب اسلامی به رادیوی آزادی گفته‌است که تا هنوز محل بودوباش گلبدالدین حکمت‌یار در کابل مشخص نیست اما چندین محل برایش در نظر گرفته شده که تا کنون نهایی نشده‌است.

او هرچند از بخش‌هایی که برای بودوباش حکمت‌یار در نظر گرفته شده یادآوری نکرده ولی گفته‌است جایی باشد که مردم از رفت‌وآمد مراجعین مزاحمت نشوند، نسبت خلوت باشد، از نگاه امنیتی مناسب باشد، محل مجلل و دولتی نباشد و برای یافتن آدرس آسان باشد.

Read More...

۴۷ تن در نتیجۀ سردی هوا در ولایت جوزجان جان باختند

مقام‌های ولایت جوزجان می‌گویند که ۴۷ تن در نتیجۀ سردی هوا در ولسوالی درزاب این ولایت جان باخته اند.

حلیمه سادات، عضو شورای ولایتی جوزجان می‎گوید که این افراد از بهر عدم دستررسی به مراکز صحی، مسدود بودن راه‌ها از بهر ریزش برف و نیز نبود سرپناه جان‌های شان را ازدست داده‌اند.

وی می‌افزاید که بیش از ۷۰ سانتی متر برف در ولسوالی درزاب باریده است و نیز شماری از خانه‌ها از اثر بارنده‌گی‌های زیاد ویران شده‎اند.

این درحالی‎ست که پیش از این وزارت دولت در امور رسیده‌گی به رویدادهای طبیعی در خبرنامه‌یی گفته بود که ۲۱ تن در نتیجۀ سردی هوا و ریزش برف در بخش‎های مختلف کشور جان باخته‌اند.

Read More...

افزایش سرمایه گذاری در بخش فارم‌های مرغداری

بربنیاد اطلاعات وزارت زراعت وآبیاری، تا کنون بیش از هفت صد میلیون دالر در بخش ایجاد فارم‌های مرغداری و تولید دانه مرغ در کشور سرمایه گذاری شده است.

سخنگوی این وزارت می‌گوید که بربنیاد یافته‌های آنان با سرمایه گذاری‌های گذاف بخش خصوصی و عامه در بخش مرغداری در کشور، در حال حاضر بیش از ده هزار و هشت صد فارم کوچک، میانه و بزرگ مرغ و تخم مرغ در کشور ایجاد شده‌اند.

سرمایه گذاری‌های صدها میلیون دالری در بخش فارم‌های مرغداری مشمول ایجاد کارخانه‌های پروسس و بسته بندی گوشت مرغ، دستگاه‌های معیاری تولید چوچه مرغ، تولید مواد خوراکی برای مرغ‌ها وکشتارگاه‌های بزرگ مرغ درکشورمی‌شوند.

سخنگوی وزارت زراعت و آبیاری می‌گوید که فرصت‌های سرمایه گذاری برای ایجاد فارم‌های بزرگ مرغداری در کشور مساعد است و این وزارت تلاش دارد سرمایه گذاری‌های بیشتری در این بخش جذب کند.

لطف الله راشد، سخنگوی وزارت زراعت وآبیاری، گفت: «در دو سال اخیر پنج هزار و دو صد و پنجاه فارم کوچک، دو صد و هشت فارم میانه، و بیش از پانزده فارم بزرگ و کارخانه بزرگ تولید مواد خوراکی مرغ‌ها در کشور ساخته شده‌اند و ما تلاش داریم این سرمایه گذاری‌ها را بیشترسازیم.»

ازسویی هم شماری ازفارم‌داران مرغ در ننگرهار می‌گویند که در دو سال گذشته سه فارم بزرگ تولید چوچه و تخم مرغ در این ولایت ایجاد شده‌اند.

آنان می‌گویند که یکی ازاین فارم‌ها در حال حاضر روزانه بیش از دو صد و پنجاه هزار تخم مرغ به بازراهای کشورعرضه می‌کند.

Read More...

آمر حوزۀ سیزدهم کابل در جریان دریافت ۵۰هزار افغانی رشوه بازداشت شد

یک مقام ارشد امنیتی شهر کابل در جریان گرفتن ۵۰ هزار افغانی رشوه، از سوی پولیس جرایم سنگین جنایی بازداشت گردید.

منابع امنیتی می‌گویند حسین داد، آمر حوزۀ سیزدهم امنیتی شهر کابل در یک عملیات نیروهای مبارزه با جرایم سنگین، هنگامی که می‌خواست این مبلغ هنگفت را رشوه بگیرد، بازداشت گردید.

در جریان بازداشت این مقام ارشد امنیتی کابل، درگیریی نیز میان نگه‌بانان او و ماموران جرایم سنگین رخ داده که در پی آن دو تن از این ماموران زخمی گردیده‌اند.

Read More...

خواست کاخ ‌سپیدار از دادگاه عالی؛ تفسیر ماده ۹۲ قانون اساسی

کاخ‌ سپیدار از دادگاه عالی می‌خواهد که کارش را در زمینۀ تفسیر مادۀ ۹۲ قانون اساسی بی‌درنگ به پایان برساند.

این خواست پس‌از آن مطرح شده‌است که بیش‌از دو ماه می‌شود که از سلب صلاحیت هفت وزیر، از سوی مجلس نماینده‌گان می‌گذرد. اما تا هنوز دادگاه عالی نتوانسته‌است که ماده ۹۲ قانون اساسی را تفسیر کند.
جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه، می‌گوید: «حکومت تا هنوز چشم‌به‌راه تفسیر مادۀ ۹۲ قانون اساسی از سوی دادگاه عالی است تا این تفسیر برسد و مسئلۀ وزیران، به مرحلۀ نهایی برسد.»

بربنیاد این مادۀ قانون اساسی، وزیرانی که نتوانند توضیحات قناعت‌بخش بدهند، مجلس نماینده‌گان می‌تواند رأی عدم اعتماد را بررسی بکند.

عبدالوحید فرزه‌یی، معاون اتحادیۀ حقوق‌دانان کشور، می‌گوید: «حکومت می‌خواهد یک نوع استفادۀ سوء از مواد قانونی به نفع خودش بکند در مقابل ولسی جرگه؛ آن‌هم با سیاست‌های خامی که انجام می‌دهد؛ یعنی تفسیر ماده ۹۲ قانون اساسی افغانستان از طرف سترمحکمه، مفهوم نخواهد داشت.»

Read More...

این‌جا مسکو است: خانه‌ کاکا

رییس‌جمهور غنی به شعارهایی که علیه خویش‌خوری می‌داد، پشت پا زد و عبدالقیوم کوچی، عموی خود را سفیر افغانستان در روسیه پیشنهاد کرد. جالب این است که در دوران حاکمیت حامد کرزی هم کاکای ایشان سفیر افغانستان در مسکو بود. انگار که مسکو خانه‌ی کاکای رییس‌جمهورهای افغانستان است.

رییس‌جمهور غنی در جریان پیکارهای انتخاباتی چنان بر ضد خویش‌خوری شعار می‌داد که آدم تصور می‌کرد در صورت برنده شدن ایشان، هیچ یک از اعضای خانواده او نمی‌توانند به سمت‌های حکومتی راه یابند. آقای غنی در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایش حشمت غنی را می‌کوبید و او را «برادر فزیکی»اش می‌خواند. منظور رییس‌جمهور غنی از «برادر فزیکی» همان برادر بیولوژیک بود. رییس‌جمهور می‌خواست بگوید که با حشمت غنی هیچ نوع پیوند فکری ندارد. این موضع‌گیری‌ها، از غنی چهره ‌یک تکنوکرات ضد خویش‌خوری ترسیم کرده بود.

محمد اشرف غنی حتا پیش از پیکارهای انتخاباتی- زمانی‌که رییس دانشگاه کابل بود- نیز شعارهای ضد خویش‌خوری می‌داد. رییس‌جمهور غنی زمانی‌که رییس دانشگاه کابل بود باری خطاب به جمعی از محصلان گفت که به خویش‌خوری باور ندارد. او قصه کرد که حتا سفارش پدرش را در مورد یک محصل قبول نکرد و آن دانشجو را رسوا ساخت. آقای غنی در آن سخنرانی، محصلان دانشگاه کابل را از پارتی‌بازی بر حذر داشت و گفت وقتی سفارش پدرش را قبول نکند، از هیچ کس دیگر را قبول نمی‌کند.

Read More...

رییس دفتر معاون اول: اظهارات عطا محمد نور حکایت از ناپخته گی سیاسی اش می کند

رییس دفتر معاون اول رییس جمهور می‌گوید اظهارات عطا محمد نور مضحک و ناشی از ناپخته‌گی سیاسی او است.

سرپرست ولایت بلخ در گفت‌گو با بی‌بی‌سی اظهار داشت که پست معاونیت اول ریاست جمهوری به عنوان جانشین جنرال دوستم برای او پیش‌نهاد گردیده‌است.

اما آقای نور هم‌چنان یادآور گردید که او گفته‌است خیرات‌خور نیست و اگر جنرال دوستم کنار می‌رود این پست باید به یکی دیگر از افراد از قوم ازبک داده شود.

عنایت‌الله بابر فرهمند، رییس دفتر معاون اول رییس جمهور در واکنش به این مسئله در فسبوکش نوشته‌است که این حرف عطا محمد نور مضحک است و حکایت از ناپخته‌گی سیاسی او و کسانی که این روزها از سرپرست ولایت بلخ آلۀ دستی علیه هم‌حزبی‌های خودش، حزب جنبش ملی افغانستان و معاون اول رییس جمهور ساخته‌اند، می‌کند.

آقای فرهمند می‌گوید که سرپرست ولایت بلخ پس از بسته‌شدن منابع مالی بادآورده‌اش مجبور شده با ارگ کنار بیاید اما هرگز فراتر از منافع شخصی‌اش به چیز دیگری فکر نمی‌کند.

Read More...