فیصل: عبدالله عبدالله هنوز هم عضو حزب جمعیت است

ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید عبدالله عبدالله هنوز هم عضو حزب جمعیت اسلامی افغانستان است.

حزب جمعیت اسلامی یک روز پیش، بیش از ۶۰ نفر از اعضای شورای موقت این حزب را اعلام کرد که عبدالله عبدالله در این میان به نظر نمی‌رسد.

از جمله افراد کلیدی در این میان عطا محمد نور والی بلخ، صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه، احمدضیا مسعود، محمد یونس قانونی، محمد اسماعیل خان و بسم الله محمدی بودند که در مراسم اعلام شورای این حزب نیز حضور داشتند.

از سویی، چندی پیش عطا محمد نور با رییس اجرایی مقاطعۀ سیاسی کرده و گفته بود که پس از این راه‌شان را جدا دنبال خواهند کرد.

Read More...

جنرال مراد به صفت معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله تعیین شد

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در سفر امروزش (پنجشنبه، ۲۸ ثور) به ولایت بامیان، اعلام کرد که جنرال مراد علی مراد را به صفت معین جدید ارشد امنیتی وزارت امور داخله‌ تعیین کرده است.
جنرال مراد پیش از این به صفت معاون ستاد ارتش ملی ایفای وظیفه می‌کرد.

ریاست جمهوری دو ماه پیش عبدالرحمان رحمان معین پیشین ارشد امنیتی وزارت امور داخله را برکنار کرد.
زندگینامه‌ی مختصر جنرال مراد
جنرال مراد علی مراد در سال ۱۳۳۸ خورشیدی در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور به دنیا آمد.

آقای مراد دوره‌ی ابتدایی مکتب را در زادگاهش سپری کرد و پس از تمام کردن دوره‌ی لیسه در کابل، وارد اکادمی نظامی ملی افغانستان شد.

او در رشته‌ی مسلکی توپچی از اکادمی نظامی ملی افغانستان فارغ شد و سپس توانست وارد ارتش ملی کشور شود.

Read More...

ولسوالی قلعۀ زال کندز به کنترول نظامیان افغان در آمد

وزارت داخلۀ افغانستان اعلام کرد که نظامیان افغان حوالی ساعت ۶:۰۰ صبح امروز ولسوالی قلعۀ زال کندز را از تصرف طالبان خارج ساختند.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای گفت که به منظور تصرف دوبارۀ این ولسوالی، عملیاتی موسم به “پامیر ۵” از سوی نیروهای امنیتی افغان پلان و راه‌اندازی گردید.

این وزارت تأیید کرد که تعمیرولسوالی، تعمیر قومندانی امنیه و بخش‌های کلیدی این ولسوالی از وجود جنگجویان طالب تصفیه شده است.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در بیانیه‌ای گفت که عملیات تصفیۀ قلعۀ زال ساعت چهار بامداد امروز آغاز گردید.

Read More...

وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش با سه مقام دیگر ارتش برکنار گردیدند

وزیر دفاع ملی، رییس ستاد ارتش و سه‌تن از مقام‌های ارشد ارتش ملی از مقام‌های‌شان برکنار گردیده‌اند.

منابع در حکومت می‌گویند عبدالله حبیبی وزیر دفاع، قدم شاه شهیم رییس ستاد ارتش و سه فرمان‌دۀ قول اردوی ۲۰۹ شاهین در پیوند به حملۀ اخیر به این قول اردو در مزار برکنار گردیده‌اند.

این مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان استعفانامه‌های‌شان را به رییس جمهور تسلیم کرده‌اند و محمد اشرف غنی نیز آن را پذیرفته‌است.

این در حالی‌ست که حملۀ مرگ‌بار اخیر بالای قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت بلخ، واکنش‌های متفاوتی را در پی داشته‌است.

پیش از این گفته شد که قرار است سران سکتورهای امنیتی از سوی مجلس نماینده‌گان به خاطر پاسخ‌گویی در این مورد استجواب گردند.

Read More...

آیا ملا هیبت الله رهبر طالبان واقعا کشته شده است؟

رسانه‌ها گزارش می‌دهند که ملا هیبت‌الله، سومین رهبر گروه طالبان به دلیل مسمومیت کشته شده‌است.

رسانه‌ها با استناد از نامه‌یی که به گروه تروریستی داعش منسوب شده، ادعا می‌کنند که ملا هیبت‌الله آخندزاده پس از اختلاف‌هایی که میان رهبران طالبان به وجود آمده، از سوی دوستانش مسموم گردیده‌است.

در همین حال منابع در در حکومت به تلویزیون یک گفته‌اند که هیبت‌الله آخندزاده ماه‌ها شده که ناپدید است و حتا در مناسبت‌ها نیز تا اکنون پیامی نداده‌است.

منبع با خودداری از افشای نامش گفته‌است که غیابت دوام‌دار رهبر گروه طالبان نشان می‌دهد که ممکن است به او آسیب رسیده باشد.

اما در نامه‌یی که منسوب به گروه دولت اسلامی یا داعش شده، گفته شده که از مدتی به این‌طرف میان رهبران غلام و نااهل طالبان بر سر تقسیم مادیات و قوم‌پرستی اختلاف‌های شدیدی به وجود آمده و در نتیجه هیبت‌الله رهبر این گروه، توسط دوستانش مسموم گردیده‌است.

Read More...

ترجمه «ساکایی های نو» اثر پاول ظریفولین به زبان فارسی

حضرت وهریز مترجم و روزنامه نگار مشهور افغانستان که در حال حاضر در کانادا اقامت دارد، کتاب «ساکایی های نو» اثر پاول ظریفولین نویسنده و کارشناس حوزه قوم شناسی را به زبان فارسی برگردانده است. ترجمه این کتاب به زودی در کشورهای افغانستان و ایران منتشر خواهد شد. حضرت وهریز آثار زیادی را از زبان روسی به فارسی در کشورهای فارسی زبان انجام داده است، از آن جمله آثاری از چنگیز آیتماتوف، آننا آخماتوا، سوتلانا الکسییویچ و حتی «از مسکو تا پیتوشکی» ونیدیکت یروفییف. کتاب «از مسکو تا پیتوشکی» منظومه ونیدیکت یروفییف به لطف ترجمه روان حضرت وهریز در محافل روشنفکران و زیبایی شناسان کابل و تهران به خوبی شناخته شده است. حضرت وهریز دلیل انتخاب این اثر علمی ظریفولین، توجه به ساکایی ها و میراث گومیلیوف را در پورتال بنیاد گومیلیوف چنین شرح داده است.

ساکایی های نو- آخرین کتابی که ترجمه کرده ام.

کار سختی بود ترجمه ی «ساکایی های نو». آخرین کتابی که امروز تمام کردم. به این لحاظ سخت که برای ترجمه ی آن باید افسانه ها و اسطوره های قریب تمام دنیا را مطالعه می کردم. یا حد اقل خود را باخبر می ساختم که چنین چیزهایی هم در دنیا وجود دارند. کار مترجم سخت تر می شود وقتی نویسنده متن های فراوانی را می شناسد. به زبان های متعددی تسلط دارد، فراوان دنیا را دیده است و تمام این اطلاعات و آگاهی به صورت طبیعی در متنی که می نویسد منتقل می شود و توی مترجم باید تقلا کنی اینهمه را درک کنی و برای بیانش زبان مناسب را در فارسی بیابی.
 دشواری ترجمه تنها به این محدود نمی شد. من بیشتر مترجم ادبی هستم و این کتاب، با آن که در آن شعرهای نیکلای گومیلیُف، کلیویف، یسه نین، خلبنیکُف و… بود، باز هم کتاب ادبی نبود. این کتاب بیان نامه نوعی جهانبینی جدیدی است که می خواهد مسیر دیگری غیر از خردگرایی یونانی، غیر از دنیامحوری کنفوسیوس و (بنابرین بازهم خردگرا) را پیشنهاد کند. تدوین نگاه پیشاخردگرایی بشر (و یا موازی با آن) به عنوان راهی بدیل برای جامعه انسانی، مستلزم تهور فراوانی است که پاول ظریفولین، رییس مرکز لِو گومیلیُف در خود یافته است و در کتابش ساکایی های نو Новые Скифы تعریف کرده است. 
وقتی سهراب غیرت عزیز، این نویسنده را به من معرفی کرد و گفت، رییس مرکز لِو گومیلُیف است، برای ابراز آمادگی به ترجمه ی کتاب تردید نکردم:


Read More...

در پیوند به رویداد شفاخانه‌ی ۴۰۰ بستر ۲۴ تن بازداشت شده‌اند

کمیسیون بررسی رویداد حمله به شفاخانه‌ی سردار محمد داوود خان اعلام کرد که در پیوند به این حادثه ۲۴ تن به شمول جنرالان ارتش ملی افغانستان، بازداشت شده‌اند.

اما این کمیسیون در مورد اینکه چه کسانی در داخل این شفاخانه با مهاجمان همکاری کرده‌ بودند، چیزی نگفت.

هلال‌الدین هلال، یکی از معاونان وزارت دفاع ملی افغانستان و رییس کمیسیون حقیقت‌ یاب امروز (چهارشنبه، ۲۵ حوت) در یک نشست خبری توضیح داد که بازداشت شدگان شامل بخش اداری، محافظتی، استخباراتی شفاخانه و کسانی هستند که در این رویداد مظنون و متهم شمرده می‎‌شوند.

پیش از این گفته شده بود که مهاجمان مسلح از قبل با همکاری شماری از داکتران این شفاخانه در این مرکز درمانی نظامی مستقر شده بودند، ولی آقای هلال این گفته‌ها را رد کرد و افزود که هیج داکتری از داخل شفاخانه با حمله کنندگان همکاری نکرده ‌است.

او درباره‌ی نحوه‌ی ورود حمله کنندگان به شفاخانه گفت که حمله کنندگان شامل ۵ نفر بودند که در روز حادثه وارد شفاخانه شدند و یک نفر آنان در دروازه‌ی ورودی شفاخانه خود را منفجر کرد و چهار مهاجم دیگر وارد این شفاخانه شدند.

Read More...

بعد از حمله‌ی مرگبار داعش، آیا ترامپ سربازان بیشتری به افغانستان خواهد فرستاد؟

افغانستان، متحد کلیدی امریکا در جنگ با تروریزم، روز چهارشنبه با حمله‌ی‌ وقیحانه‌ی دیگری به لرزه درآمد، اما این بار داعش مسئولیت حمله را به عهده گرفت. افراد مسلح که لباس داکتران را به تن داشتند، با نفوذ و حمله در داخل یک شفاخانه‌ی نظامی در کابل پایتخت آن کشور، دست‌کم ۴۹ نفر را کشتند و ده‌ها دیگر نیز مجروح شدند.

اگر داعش مسئول این حمله باشد، این یکی از بی‌شرمانه‌ترین و مرگبارترین حمله‌ی این گروه در افغانستان است. این همچنین برای امریکا که پس از کاهش سربازان خود سرگرم آموزش نیروهای امنیتی افغانستان بوده است، یک شکست تلقی می‌شود.

خروج نیروهای امریکایی سال گذشته متوقف شد، اما بعد از پانزده سال‌ونیم جنگ که ۲۳۷۷ سرباز امریکایی کشته شدند و صدها میلیارد دالر به مصرف رسید، آن‌جا نگرانی‌های روزافزونی وجود دارند مبنی بر این‌که وضعیت امنیتی در افغانستان رو به وخامت است و این، سوال‌ها در مورد برنامه‌ی اداره‌ی رئیس‌جمهور دونالد ترامپ را بیشتر می‌کند.

قصر سفید روز پنج‌شنبه اعلام کرد که سرگرم بازبینی پالیسی ایالات متحده در افغانستان می‌باشد. اما گزینه‌های اداره‌ی ترامپ چیست و آیا این به معنای آن خواهد بود که سربازان بیشتری به جنگ فرستاده خواهند شد؟

Read More...

غنی: نیروهای امنیتی والی نام نهاد طالبان را با دار و دسته اش در قندز از بین بردند

مسؤولان در ولایت شمال‌شرقی قندز می‌گویند والی نام‌نهاد گروه طالبان در آن ولایت که نقش مهمی در ناامنی‌های شمال داشت، کشته شده‌است و رییس جمهور نیز از این خبر اظهار خوش‌حالی کرد.

در دوسال گذشته چندین بار مقام‌های امنیتی از کشته‌شدن ملا عبدالسلام، والی نام‌نهاد گروه طالبان برای ولایت قندز خبر دادند اما طالبان آن را رد نمودند.

اما سخن‌گوی فرمان‌دهی پولیس ۸۰۸ زون شمال‌شرق اکنون می‌گوید که ملا عبدالسلام با ۱۱ تن از افرادش در یک حملۀ هوایی کشته شده‌است.

محفوظ الله اکبری می‌گوید این فرمان‌دۀ کلیدی گروه طالبان در حمله‌یی که از سوی هواپیماهای نیروهای امریکایی صورت گرفته جان داده‌است.

Read More...

هفت نگهبان جنرال دوستم به دادستانی کل حاضر شدند

هفت نگهبان جنرال دوستم که به اختطاف و آزار جنسی احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان متهم شده بودند، امروز (چهارشنبه، چهارم حوت) به دادستانی کل افغانستان حاضر شدند.

دادستانی کل کشور یک ماه پیش دستور بازداشت نه نگهبان عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری را صادر کرده بود.

یک منبع که نخواست نامش فاش شود به تلویزیون ۱ گفت که تحقیق‌ در پیوند به ادعای احمد ایشچی از این هفت نگهبان آغاز شده است.

Read More...