برگزاری انتخابات در ۳۵ ولسوالی کشور ناممکن است

بر بنیاد گزارش ارزیابی مرکزهای رایدهی کمیسیون مستقل انتخابات که در اختیار تلویزیون یک قرار گرفته است، هم اکنون در سی و پنج ولسوالی کشور به دلیل حاکمیت طالبان و داعش و نیز تهدید بلند امنیتی، ممکن نیست انتخابات برگزار شود.

این سی و پنج ولسوالی در چهارده ولایت کشور حتا در ولایت‌های همجوار کابل نیز قرار دارد. کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته مرکزهای رایدهی را در این ولایت‌ها ارزیابی و تعیین کند.

وزارت امور داخله این آمار را نمی پذیرد و می گوید، ولسوالی هایکه با تهدید بلند امنیتی روبه رو است، به مراتب کمتر از این آمار است و تا برگزاری انتخابات، امنیت آنان تامین خواهد شد.
کمیسیون مستقل انتخابات یک و نیم ماه پیش برنامه ارزیابی و متوازن سازی مراکز رای دهی را در سراسر کشور آغاز کرد.

هدف این برنامه تثبیت مراکز رای دهی در تمامِ بخش‌های کشور بوده است.
این برنامه اکنون پایان یافته است.

Read More...

هند نیروهای امنیتی افغانستان را بیشتر کمک می کند‌

وزیر خارجه‌ی هند در دیدار با همتای‌ افغانی‌اش وعده سپرده است که به نیروهای امنیتی افغانستان کمک بیشتر می‌کند.

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه‌ی افغانستان و سوشما سواراج وزیر خارجه‌ی هند دیروز، دوشنبه ۲۰ سنبله، در دهلی جدید دیدار کردند.

آقای ربانی به رسانه‌های هندی گفته است که هر دو کشور روی تقویت همکاری‌های امنیتی توافق کرده‌اند.
سوشما سواراج وزیر خارجه‌ی هند گفته است که رابطه با افغانستان یک فصل باور و اعتماد برای هند است.
هر دو کشور همچنین در این دیدار متعهد شده‌اند که بر مشکل‌های هراس‌افگنی عبور مرزی، فایق آیند.

آقای ربانی دیروز با مشاور امنیت ملی هند نیز دیدار و روی مبارزه برضد هراس‌افگنی و سایر موضوع‌ها گفت‌وگو کرد.

Read More...

آمریکا «عطا محمد نور» را تهدید کرد؛ همراهی با حکومت افغانستان یا برکناری؟

یک رسانه‌ای افغانستانی گزارش داد که مقامات آمریکایی در تلاش برای حل کشمکش‌های ارگ ریاست جمهوری با والی بلخ به «عطامحمدنور» هشدار داده است تنها در صورتیکه دست از مخالفت بکشد در قدرت باقی خواهد ماند.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «خبریال»، مقامات آمریکایی در افغانستان از عطا محمد نور والی بلخ خواسته‌اند که اگر می‌خواهد در قدرت باقی بماند باید دست از مخالفت با ارگ ریاست جمهوری بردارد.

براساس این گزارش، مقامات آمریکایی در افغانستان تلاش دارند تا به کشمکش‌های سیاسی میان عطا محمد نور و ارگ ریاست جمهوری پایان دهد.

درحالیکه به نظر می‌رسد اشرف غنی برای برکناری عطامحمدنور از ولایت بلخ تلاش دارد، مقامات آمریکایی با طرف‌های درگیر دیدار کرده‌اند.

گفته می‌شود که مقامات آمریکایی در دیدار با والی بلخ ضمن هشدار در مورد عواقب تنش با ارگ ریاست جمهوری پیشنهاداتی نیز ارائه کرده‌اند.

Read More...

تهدید هراس‌افگنی چین را به گسترش رابطه با افغانستان وادار کرده است

یو جینگ، سفیر چین در کابل گفته است که گروه‌های هراس‌افگن که در افغانستان فعالیت دارند تهدید خیلی جدی برای چین است.

آقای جینگ در سفرش به بدخشان از فعالیت‌ گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که به همین دلیل “چین خواهان گسترش رابطه‌ی خود با افغانستان و همکاری بیشتر منطقه‌ای برضد گروه‌های هراس‌افگن است”.
سفیر چین گفته است: “حضور و فعالیت‌ گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان تهدید و چالش جدی برای ماست. چین تنها نگران یک گروه نیست، بلکه نگران بیش از ۲۰ گروه هراس‌افگن است که در افغانستان فعالیت دارد.”

به گفته‌ی آقای جینگ، گفت‌وگوی صلح “یگانه راه حل” برای بیرون شدن افغانستان از بحران کنونی است.
او افزوده است: “چین از تلاش‌ها برای حل بحران افغانستان از راه سیاسی، پشتیبانی می‌کند. ما باور داریم که روند صلح به رهبری دولت افغانستان یگانه راه حل مشکل‌های موجود در این کشور است.”

آقای جینگ گفته است که کشورش از تلاش‌های حکومت افغانستان و کوشش‌های منطقه‌ای برای نابودی هراس‌‎افگنی حمایت می‌کند.

Read More...

تازه‌ترین خبرها تأخیر در تمدید پیمان‎ها استخراج کننده‎گان سنگ را نگران کرده است افغانستان نوشته شده توسط صمیم فرامرز ۱۲ سنبله ۱۳۹۶ – ویرایش شده در تاریخ: ۱۲ سنبله ۱۳۹۶ پشتیبانی قاطع هواپیماهای نیروهای افغان را دو برابر می‎سازد

مأموریت پشتیبانی قاطع از دو برابر شدن شمار هواپیماهای نیروهای هوایی افغانستان تا سه یا چهار سال آینده خبر می‎دهد.

فیلیپ استیوارت، فرمانده آموزش، مشوره دهی و کمک نیروهای هوایی مأموریت پشتیبانی قاطع در یک گفت وگو با طلوع‎نیوز، می گوید که برای دو برابر ساختن شمار هواپیماهای نیروهای هوایی افغانستان هفت میلیارد دالر هزینه می‎شود.

با این همه، این جنرال تأکید می ورزد که نیروهای هوایی کشور به گونۀ باور نکردنی باسرعت به پیش می روند.

فیلیپ استیوارت در این باره افزود: «برای درست کردن نیروهای هوایی از صفر، زمان زیادی در کار است. نیروهای هوایی افغانستان، به گونۀ باورنکردنی باسرعت به پیش می روند و این کار در شرایط جنگ انجام می شود. من فکر نکنم که در هیچ جای دنیا یک نیروی هوایی در شرایط جنگ، از صفر درست شده باشد.»
وی در ادامه بیان داشت: «انتظار ما از نیروهای هوایی کشور این است که به گونۀ کامل حرفه یی، توانا، پایدار و مستقل شوند. هدف ما همین است که افغانان خودشان حمله های هوایی را انجام دهند تا ما ناگزیر نشویم در اینجا بمانیم.»

Read More...

پاسخ های دکتر لطیف پدرام رهبر کنگره ی ملی وعضو پارلمان افغانستان به پرسش های مرکز مطالعات استراتیژیک لیف گمیلیف روسیه

پاسخ پرسش اول : نظام کنونی جمهوری اسلامی افغانستان یک نظام متمرکز ساده است. نظام های متمرکز در زمان ما موضوعیت ندارند. نمی توانند به خواست ها متنوع و گوناگون ما پاسخ بگویند.

افغانستان یک کشور کثیر المله و چند قومی است. سطح رشد اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی در همه ی ولایات افغانستان یک دست نیست، نا متوازن است. الگوی های زنده گی ما قبل قرون وسطایی و عصر جدید را همزمان میتوان در افغانستان مشاهده کرد. بنابر این فدرالیسم دموکراتیک، که قدرت را در راس و قاعده هرم عادلانه توزیع کند، با ساختار کشور ما همخوانی دارد. جامعه افغانستان به لحاظ قومی و رشد اجتماعی یک جامعه مرکب است. جمهوری دموکراتیک فدرال هم یک ساختار سیاسی – مدیریتی مرکب است. جمهوری فدرال را “جمهوری جمهوری ها” میگویند. پس نظامیکه حزب ما پیشنهاد میکند مدرن تر و کارا تر از رژیم کنونی کابل می باشد. فدرالی شدن افغانستان دو خواست مهم مردم ما را تحقق می بخشد که عبارت اند از:

1 – حل دموکراتیک مساله ملی – مساله اقوام.
2 – حل دموکراتیک حقوق شهروندی

علاوه بر این دو خواست اصولی و استراتیژیک راه حل معضل و مشکل طالبان هم است. ما میخواهیم با عملی کردند فدرالیسم زمینه را برای حضور قانونمند و صلح آمیز طالبان در مناطقی که قدرت دارند فراهم نماییم. به ویژه در جنوب و جنوب شرق افغانستان. به این معنا که اگر طالبان در انتخابات ایالتی فدرال بتوانند رای بگیرند می توانند حکومت های ایالتی فدرال را مدیریت کنند و در چهار چوب قانون اساسی فدرال افغانستان به قانون گذاری های ایالتی بپردازند و ارزش های دینی و عرفی خود را حفظ کنند. به این ترتیب می خواهیم و می توانیم رقابت و دشمنی میان اقوام افغانستان را به رقابت های سالم و سازنده ی اقتصادی و اجتماعی میان ایالات فدرال افغانستان تبدیل کنیم در غیر آن افغانستان با خطر تجزیه رو به رو میشود. برای تطبیق سیستم فدرالی چند راه در اختیار داریم.

1 – تدویر لویه جرگه
2- مراجعه به آرای مردم – رفراندوم
3 – اعمال قهر و فشار بر حکومت مرکزی از طریق سازماندهی مبارزات مدنی و در صورت لزوم ( مخالفت حکومت مرکزی) سازماندهی نبرد های مسلحانه برای تحقق عدالت قومی.

ما همین اکنون افغانستان را به ده ایالات فدرال تقسیم کرده ایم.

اندیشه ی فدرالی کردن افغانستان، موجب محلی شدن و محدود تر شدن عرصه سیاست و مدیریت بحران میشود به این معنی که در چهارچوب سیاست کلی می توان مسایل و مشکلات را موردی و محدود تر مطرح کرد.
اندیشه توزیع قدرت و ثروت به حکومت های محلی فدرال نیروی های رادیکال مذهبی را در جهت دفاع از خواست های اقوام تقسیم و هدایت میکند و سمت میدهد. در نهایت کار، افراط گرایان نمی توانند همه ی مردم و اقوام را در تحت یک شعار رادیکالیستی واحد متحد کنند.

نیرو های متحد افراطی در نتیجه به واحد های قومی و زون های اقتصادی فدرال تقسیم میشوند و در خواست های برابری قومی و ایالتی خود جذب میگردند. افراط گرایان خود به خود تضعیف میگردند.

به طور نمونه مثلاً حزب کنگره ی ملی میتواند با طالبان زون فدرال کندز، تخار و بدخشان بر سر منافع مشترک در آن زون کفتگو کند در حالیکه همین کار در سطح کل افغانستان مشکل خواهد بود.

طرح فدرالی شدن افغانستان انگیزه ی جدید و شور و شوق سیاسی نوین ایجاد میکند. چرا که خود این طرح فدرالی شدن افغانستان یک طرح جدید است. ایالاتی که به لحاظ فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی رشد یافته تر اند، مثل زون های بلخ و هرات و کابل و شمال کابل به سرعت در مسیر ترقی و دموکراسی قرار میگیرند و به فدرال های نمونه تبدیل میگردند، که طبعیتاً نیرو های بنیاد گرا را در مناطق تحت کنترول شان در برابر خواست های نوین مردم شان قرار میدهند، و در نهایت مجبور میشوند با الگوی های بلخ و هرات خود را همآهنگ بسازند و از افراط گرایی فاصله بگیرند.

Read More...

حزب اسلامی افغانستان: زخمی شدن حکمتیار شایعه است

حزب اسلامی افغانستان خبرها مبنی بر زخمی شدن گلبدین حکمتیار رهبر این حزب از سوی یکی از نگهبانانش را رد کرده است.

برخی از رسانه داخلی و شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در کشور دیروز مدعی شدند که “گلبدین حکمتیار به ضرب گلوله‌ی نگهبانش زخمی شده است و در شفاخانه‌ی پایگاه نظامی بگرام در وضعیت وخیم به سر می‌برد”.

Read More...

در دوشنبه گزینه​های حل و فصل اوضاع در افغانستان به بحث گذاشته شد

روزهای 7-6 جولای کنفرانس بین المللی «اوضاع در افغانستان. راه حل های بلند مدت. تاثیر بر کشورهای منطقه» در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برپا شد. این برنامه به ابتکار و با مسئولیت مرکز «لف گومیلیوف» و بنیاد اجتماعی «گفتگوی تمدن ها» و مشارکت مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان همکار شریک برگزار شد.

پروفسور ابراهیم عثمانوف مشاور سابق رییس جمهور تاجیکستان، عضو کمیسیون صندوق بازنشستگی کشور و مدیر بنیاد اجتماعی «گفتگوی تمدن ها» در مراسم افتتاحیه به ایراد سخن پرداخته و به حضار خوشامد گفت.

پروفسور عثمانوف ضمن تاکید بر اهمیت فوق العاده مشکلات مورد بحث اظهار کرد که در فاصله نزدیکی از مرزهای تاجیکستان شاهد رویدادهای ناگوار و جنگ​​های خونین در افغانستان هستیم. وی خاطرنشان کرد که این کنفرانس بین المللی ادامه میزگردی است که طی ماه فوریه 2017 با موضوع «افغانستان و امنیت در کشورهای آسیای مرکزی» در شهر دوشنبه برگزار شد.

در ماه فوریه، کارشناسان روس، تاجیک و افغان حول مساله مهم امنیت در افغانستان شمالی، تجمع تروریست های داعش در مرزهای کشورهای شوروی سابق و ویژگی های جنگ داخلی نیروهای امنیت ملی افغانستان با گروهک «طالبان» به بحث و تبادل نظر نشستند.

Read More...

قوم و سیاست در افغانستان؛ آیا رویارویی قومی دیگر در افغانستان در راه است؟

بسیاری از مورخان افغانی و خارجی برسر اینکه قبیله و قوم در تاریخ سیاسی افغانستان نقش تعین کننده ی در ثبات و بی ثباتی افغانستان داشته و دارد، توافق دارند. اگر چنانکه سیاست را رقابت برای قدرت بپنداریم و توانایی و ابزاری برای این هدف که قدرت بیشتر کسب کنیم، در این صورت رقابت در تاریخ افغانستان برسر منابع قدرت ریشه طولانی داشته است. رقابت از زمان تأسیس افغانستان در زمان احمدشاه ابدالی برسر منابع قدرت با فورمول های با تفاوت های بسیار اندک اعمال شده است. من با توسل به اسناد تاریخی و توافق حداکثری که میان مورخان برسر اینکه ثبات و بی ثباتی در افغانستان بیش تر از هرچیزی وابسته به قومیت بوده، در این مقاله ابتدا یک مرور بسیار مختصر در مورد تاریخچه پیدایش قوم گرایی به مثابه ی یکی از منابع قدرت می پردازم، در بخش دوم چگونگی قوم گرایی در افغانستان پس از 2001 را بررسی خواهم کرد و در بخش آخر قوم گرایی پس از حکومت وحدت ملی و آینده قوم گرایی را به بررسی خواهم گرفت.

عبور از قبیله به قوم

زمانی که احمدشاه ابدالی در سال 1747 حکومت تشکیل داد، رابطه قبیله و قوم با قدرت مطرح شد. ابدالی حکومت را حمایت سران قبایل تشکیل داد. در زمان ابدالی اقوام دیگر در افغانستان ضمن اینکه ساکن بود، اما در جایگاهی نبودند که تهدیدی برای حکومت یا قدرت باشند اما قبایل مختلف پشتون که در دسته بزرگ درانی و غلجی تقسیم بندی می شوند، برای حکومت و قدرت تهدید بودند. بنا براین احمدشاه ابدالی حکومتش را براساس اتکا به قبایل مختلف پشتون و از طریق جرگه به عنوان یک مکانیزم سیاسی و اجتماعی تصمیم گیری تشکیل داد.

Read More...

در داخل دفتر قوماندان امنیه ولسوالی اوبه هرات انفجار شده‌است

در اثر انفجاری در داخل دفتر قوماندان امنیه اوبه ولایت هرات، شیرآقا الکوزی قوماندان امنیه این ولسوالی همراه با سه تن از محافظین‌اش زخمی و یک تن دیگر کشته شده‌است.

عبدالرؤف احمدی سخنگوی قوماندانی زون ۶۰۶ انصار با تائید این خبر به رادیو آزادی گفت، این رویداد حدود ساعت ده قبل از ظهر رخ داده‌است.

Read More...