آمر حوزۀ سیزدهم کابل در جریان دریافت ۵۰هزار افغانی رشوه بازداشت شد

top-police-official-arrested-in-Kabul

یک مقام ارشد امنیتی شهر کابل در جریان گرفتن ۵۰ هزار افغانی رشوه، از سوی پولیس جرایم سنگین جنایی بازداشت گردید.

منابع امنیتی می‌گویند حسین داد، آمر حوزۀ سیزدهم امنیتی شهر کابل در یک عملیات نیروهای مبارزه با جرایم سنگین، هنگامی که می‌خواست این مبلغ هنگفت را رشوه بگیرد، بازداشت گردید.

در جریان بازداشت این مقام ارشد امنیتی کابل، درگیریی نیز میان نگه‌بانان او و ماموران جرایم سنگین رخ داده که در پی آن دو تن از این ماموران زخمی گردیده‌اند.

Read More...

خواست کاخ ‌سپیدار از دادگاه عالی؛ تفسیر ماده ۹۲ قانون اساسی

Government-Today

کاخ‌ سپیدار از دادگاه عالی می‌خواهد که کارش را در زمینۀ تفسیر مادۀ ۹۲ قانون اساسی بی‌درنگ به پایان برساند.

این خواست پس‌از آن مطرح شده‌است که بیش‌از دو ماه می‌شود که از سلب صلاحیت هفت وزیر، از سوی مجلس نماینده‌گان می‌گذرد. اما تا هنوز دادگاه عالی نتوانسته‌است که ماده ۹۲ قانون اساسی را تفسیر کند.
جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه، می‌گوید: «حکومت تا هنوز چشم‌به‌راه تفسیر مادۀ ۹۲ قانون اساسی از سوی دادگاه عالی است تا این تفسیر برسد و مسئلۀ وزیران، به مرحلۀ نهایی برسد.»

بربنیاد این مادۀ قانون اساسی، وزیرانی که نتوانند توضیحات قناعت‌بخش بدهند، مجلس نماینده‌گان می‌تواند رأی عدم اعتماد را بررسی بکند.

عبدالوحید فرزه‌یی، معاون اتحادیۀ حقوق‌دانان کشور، می‌گوید: «حکومت می‌خواهد یک نوع استفادۀ سوء از مواد قانونی به نفع خودش بکند در مقابل ولسی جرگه؛ آن‌هم با سیاست‌های خامی که انجام می‌دهد؛ یعنی تفسیر ماده ۹۲ قانون اساسی افغانستان از طرف سترمحکمه، مفهوم نخواهد داشت.»

Read More...

این‌جا مسکو است: خانه‌ کاکا

243d33b2c69345072253c924fcba5c98_500_0_0

رییس‌جمهور غنی به شعارهایی که علیه خویش‌خوری می‌داد، پشت پا زد و عبدالقیوم کوچی، عموی خود را سفیر افغانستان در روسیه پیشنهاد کرد. جالب این است که در دوران حاکمیت حامد کرزی هم کاکای ایشان سفیر افغانستان در مسکو بود. انگار که مسکو خانه‌ی کاکای رییس‌جمهورهای افغانستان است.

رییس‌جمهور غنی در جریان پیکارهای انتخاباتی چنان بر ضد خویش‌خوری شعار می‌داد که آدم تصور می‌کرد در صورت برنده شدن ایشان، هیچ یک از اعضای خانواده او نمی‌توانند به سمت‌های حکومتی راه یابند. آقای غنی در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایش حشمت غنی را می‌کوبید و او را «برادر فزیکی»اش می‌خواند. منظور رییس‌جمهور غنی از «برادر فزیکی» همان برادر بیولوژیک بود. رییس‌جمهور می‌خواست بگوید که با حشمت غنی هیچ نوع پیوند فکری ندارد. این موضع‌گیری‌ها، از غنی چهره ‌یک تکنوکرات ضد خویش‌خوری ترسیم کرده بود.

محمد اشرف غنی حتا پیش از پیکارهای انتخاباتی- زمانی‌که رییس دانشگاه کابل بود- نیز شعارهای ضد خویش‌خوری می‌داد. رییس‌جمهور غنی زمانی‌که رییس دانشگاه کابل بود باری خطاب به جمعی از محصلان گفت که به خویش‌خوری باور ندارد. او قصه کرد که حتا سفارش پدرش را در مورد یک محصل قبول نکرد و آن دانشجو را رسوا ساخت. آقای غنی در آن سخنرانی، محصلان دانشگاه کابل را از پارتی‌بازی بر حذر داشت و گفت وقتی سفارش پدرش را قبول نکند، از هیچ کس دیگر را قبول نمی‌کند.

Read More...

رییس دفتر معاون اول: اظهارات عطا محمد نور حکایت از ناپخته گی سیاسی اش می کند

ARG-warns-Dostum-665x364

رییس دفتر معاون اول رییس جمهور می‌گوید اظهارات عطا محمد نور مضحک و ناشی از ناپخته‌گی سیاسی او است.

سرپرست ولایت بلخ در گفت‌گو با بی‌بی‌سی اظهار داشت که پست معاونیت اول ریاست جمهوری به عنوان جانشین جنرال دوستم برای او پیش‌نهاد گردیده‌است.

اما آقای نور هم‌چنان یادآور گردید که او گفته‌است خیرات‌خور نیست و اگر جنرال دوستم کنار می‌رود این پست باید به یکی دیگر از افراد از قوم ازبک داده شود.

عنایت‌الله بابر فرهمند، رییس دفتر معاون اول رییس جمهور در واکنش به این مسئله در فسبوکش نوشته‌است که این حرف عطا محمد نور مضحک است و حکایت از ناپخته‌گی سیاسی او و کسانی که این روزها از سرپرست ولایت بلخ آلۀ دستی علیه هم‌حزبی‌های خودش، حزب جنبش ملی افغانستان و معاون اول رییس جمهور ساخته‌اند، می‌کند.

آقای فرهمند می‌گوید که سرپرست ولایت بلخ پس از بسته‌شدن منابع مالی بادآورده‌اش مجبور شده با ارگ کنار بیاید اما هرگز فراتر از منافع شخصی‌اش به چیز دیگری فکر نمی‌کند.

Read More...

عطا محمد نور: من خیرات خور نیستم

Noor-and-Dostum-supporters-clash

سرپرست ولایت بلخ، عطا محمد نور پیشنهاد معاونیت اول ریاست جمهوری را رد کرده است.

عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ می‌گوید که مقام‌هایی در کابل به او پیشنهاد داده‌اند که در صورت کنار رفتن ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری، می‌تواند جایگزین او شود.

ژنرال دوستم که به سوءرفتار جنسی با احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان متهم است، زیر فشار بی‌سابقه‌ سیاسی قرار گرفته‌است.

Read More...

نمایندۀ شهروندان اهل هنود در کندز کشته شد

kunduz_kill_sidh

لالا دلسوز، نمایندۀ شهروندان اهل هنود صبح پنج‌شنبه (۹ جدی) از سوی مردان تفنگ‌دار در شهر کندز کشته شد.

گواهان رویداد می‌گویند که لالا دلسوز طبیب یونانی اهل هنود و نمایندۀ مردمی اهل هنود در کندز ساعت ۹:۰۰ از سوی مردان تفنگ‌دار در نزدیک خانه‌اش با شلیک گلوله کشته شد.

به گفتۀ نزدیکان او، پنج‌سال پیش نیز در تیراندازی مردان تفنگ‌دار زخمی شده بود.

معصوم ‌هاشمی، آمر امنیت شهر کندز با تأیید این رویداد گفت که پولیس سه تن را در پیوند به این رویداد بازداشت کرد و بررسی‌ها در این باره جریان دارد.

نعیم منگل، رییس شفاخانۀ حوزه‌یی کندز نیز کشته‌شدن لالا دلسوز را تأیید کرد.

گزارش‌ها می‌رساند که لالا دلسوز نخست زخم برداشته بود و حین بردن او سوی شفاخانه جان باخت.

Read More...

آیا ناتو از افغانستان خارج خواهد شد؟

almaty round table

روز 22 دسامبر سال 2016 مرکز لف گومیلیف میزگردی با موضوع «حضور ناتو در افغانستان: جمع بندی دوره ای و چشم اندازها، تاثیرات بر منطقه» در شهر آلماتی پایتخت جنوبی قزاقستان برگزار کرد.

جمع بندی دوره ای در خصوص نتایج حضور نیروهای ایساف در افغانستان، ویژگی های قومی منطقه ای و تعاملات رهبران منطقه، تاثیرات حضور نیروهای ائتلافی بر روند تولید و پخش مواد مخدر، سناریوهای احتمالی توسعه حوادث و چشم انداز همکاری کشورهای منطقه و ناتو موضوعات اصلی بحث و مناظرات کارشناسان مرکز لف گومیلیف، سیاست پردازان حوزه شرق شناسی روسیه، قزاقستان، افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان در سالن کنفرانس هتل «آمباسادور» بودند.

پاول ظریف اللین مدیر مرکز لف گومیلیف ضمن سخنرانی خود تاکید کرد: «مرکز لف گومیلیف طی سال های گذشته، تعاملات ناتو، روسیه و کشورهای آسیای مرکزی را موضوع مطالعات خود قرار داده و دو سال پیش رابرت پشیل مدیر همانگی مرکز ناتو در روسیه و جرج فریدمان رییس سازمان تحلیلی «استراتفور» امریکا در کنفرانس این مرکز سخنرانی کردند. مواضع رابرت پشیل کاملا قابل پیش بینی بود. وی بر هدفمند بودن حضور نیروهای ناتو در افغانستان تاکید کد. فریمان نیز در همان کنفرانس گفت که ائتلاف به اهداف تعیین شده در زمان تاسیس این سازمان دست یافته است. امروز هر لحظه ممکن است که توازن قدرت تغییر کند.

Read More...

فرمانده استخباراتی طالبان در بدخشان با ۲۵ تن از همراهانش به روند صلح پیوست

taliban-badkhshan

قاری محراب‌الدین، یکی‌از خطرناک‌ترین فرمانده نظامی طالبان در بدخشان با ۲۵ تن از زیردستانش به روند صلح پیوست. قاری محراب می‌گوید که فرمانده استخباراتی هراس‌افگنان داخلی و خارجی در بدخشان بوده‌است.

وی می‌افزاید که ۱۱ سال در پاکستان آموزش‌های دینی و نظامی را در مرکز‌های هراس‌افگنان فرا گرفته‌است و هفت سال پیش با شماری از دوستانش فعالیت‌های هراس‌افگنانه را بر ضد دولت در ولسوالی وردوج آغاز کرده بود.

قاری محراب‌الدین، فرمانده استخباراتی طالبان، می‌گوید: «من ۱۱ سال در پاکستان درس خواندم و هفت سال می‌شود که همراه طالبان هستم و من در تمامی جنگ‌های طالبان با دولت در خط اول بودم.»

قاری محراب‌الدین می‌افزاید که در سقوط چندین بخش بدخشان به‌ویژه ولسوالی‌های وردوج و یمگان نقش برجسته داشت.

Read More...

آغاز نزدیکی نور با غنی واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت

atta-29

رییس‌جمهورغنی پس‌از شرکت در مراسم بهره‌برداری راه آهن جهانی آتامراد-آقینه روز دو شنبه به شهر مزار شریف رفت و شب را در مهمان‌خانۀ سیاسی عطامحمد نور سپری کرد.

شهر مزار شریف شاید برای نخستین‌بار گواه نصب بیشترین تصویر‌های رییس‌جمهور بود؛ تصویرهایی که به دستور آقای نور جابه‌جا شده‌اند؛ این همه نیز نشانه‌هایی از نزدیکی عطامحمد نور با رییس‌جمهورغنی پنداشته می‌شوند.

عطامحمد نور و رییس‌جمهورغنی از زمان پیکار‌های انتخاباتی با هم اختلاف‌های شدید داشته‌اند، چنان‌که پس‌از اعلام نتایج انتخابات، آقای نور گفت که رییس‌جمهورغنی را به حیث «رییس‌جمهور منتخب» نمی‌شناسد.

تیره‌گی روابط میان رییس‌جمهورغنی و عطامحمد نور، هنگام پیکار‌های انتخاباتی بالا گرفتند. در آن هنگام آقای نور دستۀ انتخاباتی رییس‌جمهورغنی را به تقلب‌های گستردۀ انتخاباتی متهم ساخت، و در یک مرحله هشدار داد که حرکت‌های سبز و نارجی راه‌اندازی می‌کند. عطامحمد نور از پشتیبانان پرنفوذ عبدالله عبدالله در پیکار‌های انتخاباتی بود. اما رییس‌جمهورغنی این هشدار‌ها را با قهقهۀ دور و دراز پاسخ داده بود.

رییس‌جمهورغنی گفته بود: «تظاهرات واقعاً خنده‌دارد است، هاهاهاهاها»

Read More...

جنرال دوستم یک همبازی دوران کودکی و مخالف سیاسی‌اش را لت‌و‌کوب کرده است

15220102_1411572238883573_2701601569014356454_n

اطلاعات روز: روز جمعه (۵ قوس) زمانی که هزاران نفر مشغول تماشای یک مسابقه‌ی سرگرم‌کننده در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان بودند، ناگهان جشن موسیقی و مسابقه‌ی بزکشی که جنرال دوستم برگزار کرده بود به یک جنجال بزرگ دو رقیب سنتی جامعه‌ی ازبیک تبدیل شد.

احمد ایشچی که همبازی دوران کودکی جنرال دوستم بوده است، پس از درخواست جنرال دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان برای پیاده شدن از اسبش و رفتن پیش او که در آن لحظه روی کَوچ تکیه زده بود، از جنرال درخواست می‌کند که من از اسب پایین می‌شوم شما از کَوچ.

جنرال از کَوچ بلند می‌شود و چند قدمی برمی‌دارد، و احمد ایشچی که از بنیانگذاران حزب جنبش ملی و زمانی معاون این حزب بوده از اسبش. پس از دو دقیقه صحبت دو رفیق کودکی و رقیبان سیاسی، جنرال دوستم با مشت به‌صورت ایشچی می‌کوبد و ایشچی که به‌قول پسرش موزه‌ی مسابقه به پایش بود به زمین می‌افتد و سپس محافظان جنرال دوستم احمد ایشچی را در انظار حدود ۵ هزار تماشاچی لت‌وکوب می‌کند و جنرال دوستم با ماندن پاهایش روی سینه‌های رفیقش حرف‌های خشم‌آگینی به او می‌گوید. پس از مدتی، در ساعت ۳ بعد از ظهر جمعه احمد ایشچی توسط محافظان جنرال دوستم توسط یک موتر منتقل می‌شود و بابر ایشچی می‌گوید که پدرش حالا در خانه‌ی جنرال دوستم است.

یک منبع که به‌قول خودش برای حل مشکل موجود میان ازبیک‌ها تلاش می‌کند به اطلاعات روز می‌گوید که «جنرال دوستم در روز جمعه که یک روز سرگرم‌کننده و تفریحی بود، هنگام آوازخوانی یک آوازخوان محلی در محفل گریست و بسیاری‌ها گمان می‌کنند که او آن روز غیرعادی بود».

بابر ایشچی فرزند احمد ایشچی که عضو شورای ولایتی ولایت جوزجان است به اطلاعات روز گفت: «جنرال دوستم و پدرم از زمان‌های بسیار سابق به‌ویژه در زمان حکومت نجیب‌الله اختلاف‌نظرهای جدی با هم داشتند. و سال‌هاست که پدرم هیچ فعالیت سیاسی و حزبی ندارد. اما اتفاقی که در مراسم مسابقه‌ی بزکشی رخ داده است، برای همه‌ی ما تکان‌دهنده است. پدرم لت‌وکوب شده و سپس به خانه‌ی جنرال دوستم منتقل می‌شود».

Read More...