چین مجسمه بودا را که طالبان در افغانستان تخریب کردند بازسازی می‌کند

لیوجین سانگ، سفیر چین، در کابل روز چهارشنبه ۱۷ ژانویه اعلام کرد که کشورش مجسمه بودا در بامیان را ترمیم می‌ کند.

بر اساس خبرنامه دفتر رسانه‌ای معاونت دوم ریاست اجراییه افغانستان، لیوجین سانگ، سفیر چین در کابل گفته است: «در کنار همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی با مردم افغانستان، می‌خواهیم با تلاش جهت ترمیم و بازسازی مجسمه بودا در بامیان و کمک به دانشگاه این ولایت، فصل جدیدی از روابط میان دو کشور گشوده گردد».

مجسمه‌های بودای بامیان در سال ۲۰۰۱، توسط گروه طالبان با فتوای ملا عمر، رهبر این گروه، تخریب شد.

Read More...

کشته و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ طالب در یک ماه در سه ولسوالی کندز

فرماندهان افغان در ولایت کندز خبر داده که ۱۰۰ جنگجوی گروه طالبان در یک ماه اخیر در سه ولسوالی این ولایت کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر شان زخمی شده اند.

جنرال نورالله قادری، فرمانده فرقه ۲۰ پامیر گفت عملیات آنها به پشتیبانی نیروهای حمایت قاطع در ولسوالی چهار دره این ولایت هنوز ادامه دارد و تا کنون بیش از ۲۰ روستا در نتیجه این عملیات از وجود طالبان پاکسازی شده اند.

این عملیات نظامی مشترک از سوی نیروهای افغان و نیروهای امریکایی در ولسوالی های خان آباد، امام صاحب و چهار دره کندز انجام شده است.

وی هم چنان اظهار داشت که چندین فرمانده ارشد گروه طالبان و اتباع خارجی نیز در میان جنگجویان کشته شده، وجود دارند و مراکز مهم این گروه در بخش های این ولایت از بین رفته است.

Read More...

چرا پاکستان به پناه دادن برای طالبان ادامه می دهد؟

تصمیم اخیر اداره ترامپ مبنی بر تعلیق کمک های نظامی این کشور به پاکستان، یکی از مهم ترین اقدامات امریکا برای مجازات پاکستان از سال 2001 به این سو بود. پناه گاه های امن طالبان افغان و پاکستانی از دیر زمانی به این طرف، امریکا را نا امید کرده است. از سوی دیگر، طالبان از دولت داری ضعیف در افغانستان نیز سود برده و اما همکاری های پاکستان این گروه را کمک زیاد کرده است. پاکستان کمک های مستقیم نظامی و استخباراتی را برای طالبان افغان و پاکستانی فراهم کرده که نتیجه آن منجر به مرگ سربازان امریکا، سربازان امنیتی افغان و مردم ملکی گردیده و سبب بی ثباتی در افغانستان شده است.

منطق پاکستان
پاکستان از دیر زمانی به این سوی یکی از همسایه های مخرب و پردرد سر برای افغانستان بوده است. این کشور تلاش کرده از نفوذ هند در افغانستان بکاهد، گروه های تندرو را در داخل افغانستان ایجاد کرد تا از آنها به عنوان جنگجویان نیابتی خود استفاده کند. این کشور، با حمایت های تسلیحاتی و استخباراتی از طالبان و شبکه حقانی سبب بی ثباتی زیادی در افغانستان شده است.

حال پرسش که مطرح می گردد این است که چرا پاکستان دست به چنین اقدامات می زند؟ در پاسخ می توان گفت، پاکستان از تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه امن برای ملیشه های ضد پاکستانی و میدان بازی برای قدرت های بیرونی هراس داشته، در حالی که این موضوع همین اکنون اتفاق افتاده است. پاکستان به این باو است که طالبان روزی قدرت سیاسی را در افغانستان به دست خواهند گرفت و نقش متحد این کشوررا بازی خواهند کرد. در میان جریان های سیاسی افغانستان، طالبان تنها گروه متحد پاکستان به شمار می روند.

بیش از این پاکستان هراس دارد، هدف قرار دادن ملیشه های هوادار افغانستان مقاومت ها در پنجاب پاکستان را تحریک خواهد کرد. اگرچه این کشور از مدت طولانی حمایتش از گروه های تروریستی را انکار می کند، اما این گروه ها تولید پاکستان اند و این کشور کنترول اندک روی آنها دارد. چنین ضعف آشکاری، کاهش توانایی های دستگاه نظامی و استخباراتی پاکستان را برای مخاطبان داخلی این کشور نشان می دهد که شامل اپوزیسیون و سیاست مداران می شود و گروه های ملیشه را تشویق به اقدامات بیشتر می کند.

Read More...

مسئول نظامی گروه طالبان در سمنگان بازداشت شد

مقام های محلی میگویند: پولیس سمنگان با راه اندازی یک عملیات ویژه صالح محمد، مشهور به مولوی شاه، مسئول نظامی طالبان را دستگیر نمودند.

منیر رحیمی، سخنگوی پولیس سمنگان به آریانا نیوز گفت: «مسئول نظامی طالبان با ۵۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری و ۳ عضو گروه این گروه زمانی که میخواستند این مقدار مواد را به مرکز شهر ایبک انتقال دهند در ولسوالی دره صوف پایین بازداشت شده اند.»

Read More...

برگزاری سومین دور گفتگوی های غیر رسمی صلح در ترکیه

سومین دور گفتگوی‌های غیر رسمی صلح میان مقامات دولت و طالبان در شهر استانبول ترکیه برگزار شد.
بر اساس گزارش رسانه‌ها، در این گفتگوها از سوی دولت همایون جریر و عباس بصیر، مشاورین رئیس جمهور حضور داشته و گفته‌اند که این گفتگوها به هدف زمینه‌ سازی برای آغاز گفتگوهای رسمی صلح بین گروه طالبان و دولت افغانستان، راه اندازی شده است.

در این گفتگوهای غیررسمی، چهار عضو گروه طالبان که گفته می‌شود از اعضای رهبری این گروه بوده اند، حضور داشته‌اند.

همایون جریر، مشاور امور اجتماعی رئیس جمهور غنی به رسانه‌ها گفته که در این گفتگوهای مقدماتی و غیر رسمی، نتایج خوبی در راستای تفاهم برای آغاز گفتگوهای رسمی به دست آمده است.

همچنین هردو جانب گفتگو کننده با فرستادن اعلامیه‌ای به رسانه‌ها گفته‌اند که این مذاکرات کاملا افغانی بوده و هیچ مقام خارجی در آن حضور نداشته است.

Read More...

یک ژنرال به اتهام ‘اختلاس صد میلیون افغانی’ بازداشت شد

مقامات دادستانی کل افغانستان از بازداشت یک ژنرال وزارت داخله/کشور خبر داده‌اند.

جمشید رسول، سخنگوی دادستانی کل می‌گوید اتهام این ژنرال اختلاس صد میلیون افغانی (حدود یک و نیم میلیون دلار) است.

به گفته وی، بررسی پرونده این ژنرال جریان دارد و خودش تحت توقیف است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان باری از وزارت داخله به عنوان قلب فساد در نهادهای امنیتی این کشور یاد کرده بود.

Read More...

پیامدهای آزادی زندانیان حزب اسلامی

دولت افغانستان ۷۵ عضو زندانی حزب اسلامی شاخه حکمتیار را که از طرف دادگاه محکوم به زندان تا ۲۰ سال بودند، آزاد کرده است.

این افراد که براساس توافقنامه آشتی میان دولت و حزب اسلامی آزاد شده‌اند، به جرم اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی از طرف دادگاه محکوم به زندان بودند که مدت زندان آنها حداکثر تا ۲۰ سال بوده است. آزادی این زندانیان با واکنش های مختلفی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی روبرو شده است.

مردم و کارشناسان امور سیاسی و نظامی در مجموع از چند زاویه نگرانی های خود را مطرح کرده اند که توجه و مکث روی آنها می تواند در تصمیم گیری های بعدی در این زمینه مؤثر واقع شود:

1- بسیاری از تحلیل گران اظهار نگرانی کرده اند که در لیست حزب اسلامی نام کسانی درج شده است که پیش از این در صف گروه طالبان و داعش در برابر حکومت جنگیده اند و این افراد از جبهه های جنگ دستگیر شد اند.

بنابراین آزادی این افراد نه آزادی زندانیان حزب اسلامی که در واقع آزادی افراد وابسته با طالبان و گروه داعش به شمار می آید.

Read More...

نقش حکمتیار در برکناری عطا محمد نور

آریانانیوز: در جلسه ای که با حضور گلبدین حکمتیار در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد تصمیم بر این شد تا عطامحمد نور از مقام ولایت بلخ برکنار شود…

به گزارش یک منبع آگاه در ارگ ریاست جمهوری، هفته گذشته جلسه خاصی در ارگ با حضور اشرف غنی ،اتمر، سفیر امریکا، حکمتیار و سفیر انگلیس در مورد عطامحمد نور برگزار شده و در آن تصمیم گرفته تا بیش از این اجازه حضور عطامحمد نور در سمت مقر ولایت بلخ داده نشود و او از این مقام خلع شود.

از آنجا که یکی از شروط حمایت حزب اسلامی از اشرف غنی برکناری عطامحمد نور و واگذاری مقر ولایت بلخ به طیف جمعه خان همدردبوده، حکمتیار نیز درین جلسه بر اجرای این خواسته اش تاکید داشته است.

Read More...

وزارت دفاع آمریکا درباره شلیک به راننده غیرنظامی در افغانستان تحقیق می‌کند

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که تحقیقاتی درباره ویدیویی را آغاز کرده است که در آن “سرباز آمریکایی” به یک راننده غیرنظامی افغان شلیک می‌کند.

این ویدیوی سه ثانیه‌ای که در یوتیوب منتشر شده، نشان می‌دهد یک فرد نظامی که ممکن است آمریکایی باشد، به یک کامیون بدون مارک که راننده آن ظاهرا غیرمسلح و افغان است، شلیک می‌کند.

در این ویدیو میزان آسیب راننده کامیون مشخص نیست. همچنین زمان و مکان مشخص این رویداد روشن نیست.
فرماندهی مرکزی آمریکا روز گذشته (۱۱ ژانویه/جنوری) در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی، گفته است که این ویدیو مغایر اصول و ارزش‌های حرفه‌ای نیروهای آمریکاست.

Read More...

‘خونین‌ترین’ سال خبرنگاران افغانستان؛ ۲۰ کشته و ۶۰ زخمی

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان سال ۲۰۱۷ را “خونین‌ترین سال” برای خبرنگاران این کشور خوانده و از کشته شدن ۲۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۶۰ نفر از اهالی رسانه‌ها در این سال خبر داده است.

این کمیته روز پنجشنبه (۲۱ جدی/دی) با انتشار گزارشی، اعلام کرد که انواع خشونت با خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در این سال ثبت شده که شامل لت‌وکوب، بازداشت، تهدید، بدرفتاری و برکناری‌های غیرقانونی می‌شود.

نجیب شریفی، رئیس این کمیته گفت که در سال گذشته میلادی ۱۶۹ مورد خشونت با خبرنگاران ثبت شده که در مقایسه با آمار پارسال افزایش ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

او افزود که گروه دولت اسلامی (داعش) مسئول بیشتر موارد خشونت با خبرنگاران است و در رده بعدی گروه طالبان در این مورد قرار دارد.

آقای شریفی موارد قابل توجهی از آمار خشونت با خبرنگاران را به مسئولان و ماموران حکومتی نیز نسبت داد که شامل لت‌وکوب، تهدید و بازداشت می‌شود.

Read More...