رئیس جمهور غنی عازم امارات متحده عربی شد

رییس جمهور، اشرف غنی جهت یک سفر رسمی امروز چهار شنبه (۱۷ عقرب) در راس یک هیات عالی رتبهء دولتی، عازم ابوظبی پایتخت امارت متحده عربی شد.

ریاست جمهوری با پخش خبرنامه ای گفته است که رئیس جمهورغنی ضمن اشتراک در مراسم افتتاح موزیم لوور، با مقامات عالی رتبۀ امارات متحدۀ عربی نیز دیدار خواهد کرد و با آنان روی گسترش همکاری های دوجانبه و مسایل امنیتی، بحث و تبادل نظر خواهد نمود.

خبرنامه همچنین اضافه کرده است که رئیس جمهور کشور را در این سفر، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری و محمدهارون چخانسوری معاون ارتباطات استراتیژیک و رسانه‌ها، همراهی می نمایند.

Read More...

عطا محمد نور برای نامزدی ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرد

والی بلخ بیان داشت: “من علاقه مند نیستم که بروم رییس کمیسیون تدارکات شوم؛ به من وزارت را پیش کردند، قبول نکردم! اگر یک وقت تصمیم گرفتم باز برای ریاست جمهوری کاندید می‌کنم بخیر.”

والی بلخ خاطر نشان ساخت که رهبران حکومت در برقراری امنیت بی پروا اند و وضعیت مردم از زمان طالبان بدتر شده است.

آقای نور گفت: “داعش از ننگرهار به ساحات دیگر کشور به خصوص شمال انتقال داده می شود.”

ادعای دیگر والی بلخ متوجه حکومت وحدت ملی است.

Read More...

آیا روسیه از طریق ازبکستان برای طالبان سوخت ارسال می کند؟

نشریه اینترنتی «تایمز» چاپ بریتانیا مقاله کوتاهی منتشر کرده که در آن یک جوان 23 ساله نماینده طالبان از شهر غزنی که نخواسته نامش فاش شود، برای انتونی لوید روزنامه نگار این نشریه طرح حمایت های مالی روسیه از طالبان را افشا می کند. همانطور که انتظار می رفت این مقاله بازتاب گسترده ای در محافل اجتماعی داشته، زیرا انتونی لوید در اخبار و تحلیل های نظامی بسیار سرشناس و دارنده جایزه سالانه «پرس اواردز» در بخش «روزنامه نگاری خارج از کشور» است.

لوید سرباز سابق و قهرمان مبارزه با مواد مخدر، امروز روزنامه نگار جنگی «تایمز» است و در بسیاری از نقاط پرتنش از جمله کوزوو، چچن، عراق، افغانستان و سوریه حضور داشته است. قرار است خاطرات وی در سال 1999 تحت عنوان «جنگ من به پایان رسید، آن را از دست دادم» به فیلم تبدیل شود.

او می نویسد که هنوز روزنامه نگار نشده و فقط یک داستان باکیفیت نوشته که در آن افکارش با واقعیت ها در هم پیچیده اند. او درباره حضور روس ها در گروزنی می نویسد: «… دومین جنگ قوی ماشین ها در کره خاکی، دینامیک کشنده ای که از هر نظر فوق العاده بود. توپخانه، تانک ها، سیستم موشکی، هواپیماهای رآکتیو، هلی کوپترهای جنگی درهر لحظه جایگزین هم می شدند… من رولت روسی بازی کردم…».

لوید شاعر حقیقی جنگ است که از قدرت نظامی روس ها به حیرت می آید. اما متاسفانه، همیشه در جبهه مقابل قرار می گیرد. در درگیری های افغانستان، روس ها شرکت ندارند، اما غرب و به طور دقیق تر، لوید خیلی مایل بود که روس ها را در این عرصه ببیند، زیرا چطور می توان به مالیات دهندگان کشورهای عضو ناتو که آرمان های دموکراسی را در سر می پرورانند توضیح داد «چرا اولین و قوی ترین ماشین این کره خاکی» شانه به شانه ارتش ملی افغانستان دهه دوم را پشت سر می گذارد، اما هنوز نتوانسته بر طالبان که تازه موتورسیکلت را جایگزین اسب کرده اند، پیروز شود.

Read More...

افراد طالبان دو بزرگ قومی را بخاطر عدم پرداخت عشر و زکات ربودند

دوتن ازبزرگان قوم واعضای شورای محلی ولسوالی خواجه عمری غزنی ازسوی گروه طالبان به اتهام عدم پرداخت عشر و زکات ربوده شده اند.

بسم الله شریفی رئیس شورای محلی ولسوالی خواجه عمری با تائید این خبرمی گوید از سه روز بدینسو جنگجویان طالب دو تن ازسران قوم که عضو شورای محلی این ولسوالی نیز می باشند، را ربوده اند.

Read More...

سخنگوی والی بلخ هدف حمله افراد مسلح قرار گرفت

مسوولان امنیتی بلخ می گویند: سخنگوی والی بلخ صبح امروز مورد حمله دو فرد موتر سایکل سوار قرار گرفت.

عبدالرزاق قادری، آمر امنیت فرماندهی پولیس بلخ گفت: “منیر احمد فرهاد سخنگوی والی بلخ از ناحیه بطن، دست و پا زخمی شده است.”

آقای قادری همچنین بیان نمود که تحقیقات در مورد این رویداد جریان دارد و به زودی عاملان آن را شناسایی نموده به پنجه قانون خواهند سپرد.

از سویی هم داکتر جیحون نصرت متخصص جراحی گفته است که چهار گلوله را از قسمت های پا، دست و بطن آقای فرهاد طی عمل جراحی بیرون آورده است و وضعیت صحی او را خوب عنوان میکند.

Read More...

عبدالله: در انتخابات پیش رو نباید تجربه‏‎های تلخ گذشته تکرار شوند

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت می‏ گوید که نباید در انتخابات‏ های پیش‎رو تجربه‎های تلخ گذشته تکرار شوند و کمیسیون مستقل انتخابات برای به دست آوردن اعتماد مردم باید به گونۀ جدی بکوشد.

آقای عبدالله که امروز (دوشنبه، ۱۷ میزان) در نشست شورای وزیران سخن می‎زد، از تعهد حکومت وحدت ملی برای برگزاری یک انتخابات عادلانه، به موقع و شفاف نیز اطمینان داد.

وی گفت:«تعهد حکومت وحدت ملی به انجام انتخابات به موقع، شفاف و عادلانه است. سوالاتی که در میان قشر سیاسی مطرح هستند، ایجاد پاسخ را می کند.»

از سویی هم، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در درازای سه و نیم ماه در بیست و پنج ولایت با بهره برداری از شیوۀ پرسش نامه‏ها دیدگاه های بیش از سه هزار و هفت صد تن را به دست آورده است.

Read More...

برگزاری انتخابات در ۳۵ ولسوالی کشور ناممکن است

بر بنیاد گزارش ارزیابی مرکزهای رایدهی کمیسیون مستقل انتخابات که در اختیار تلویزیون یک قرار گرفته است، هم اکنون در سی و پنج ولسوالی کشور به دلیل حاکمیت طالبان و داعش و نیز تهدید بلند امنیتی، ممکن نیست انتخابات برگزار شود.

این سی و پنج ولسوالی در چهارده ولایت کشور حتا در ولایت‌های همجوار کابل نیز قرار دارد. کمیسیون مستقل انتخابات نتوانسته مرکزهای رایدهی را در این ولایت‌ها ارزیابی و تعیین کند.

وزارت امور داخله این آمار را نمی پذیرد و می گوید، ولسوالی هایکه با تهدید بلند امنیتی روبه رو است، به مراتب کمتر از این آمار است و تا برگزاری انتخابات، امنیت آنان تامین خواهد شد.
کمیسیون مستقل انتخابات یک و نیم ماه پیش برنامه ارزیابی و متوازن سازی مراکز رای دهی را در سراسر کشور آغاز کرد.

هدف این برنامه تثبیت مراکز رای دهی در تمامِ بخش‌های کشور بوده است.
این برنامه اکنون پایان یافته است.

Read More...

هند نیروهای امنیتی افغانستان را بیشتر کمک می کند‌

وزیر خارجه‌ی هند در دیدار با همتای‌ افغانی‌اش وعده سپرده است که به نیروهای امنیتی افغانستان کمک بیشتر می‌کند.

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه‌ی افغانستان و سوشما سواراج وزیر خارجه‌ی هند دیروز، دوشنبه ۲۰ سنبله، در دهلی جدید دیدار کردند.

آقای ربانی به رسانه‌های هندی گفته است که هر دو کشور روی تقویت همکاری‌های امنیتی توافق کرده‌اند.
سوشما سواراج وزیر خارجه‌ی هند گفته است که رابطه با افغانستان یک فصل باور و اعتماد برای هند است.
هر دو کشور همچنین در این دیدار متعهد شده‌اند که بر مشکل‌های هراس‌افگنی عبور مرزی، فایق آیند.

آقای ربانی دیروز با مشاور امنیت ملی هند نیز دیدار و روی مبارزه برضد هراس‌افگنی و سایر موضوع‌ها گفت‌وگو کرد.

Read More...

آمریکا «عطا محمد نور» را تهدید کرد؛ همراهی با حکومت افغانستان یا برکناری؟

یک رسانه‌ای افغانستانی گزارش داد که مقامات آمریکایی در تلاش برای حل کشمکش‌های ارگ ریاست جمهوری با والی بلخ به «عطامحمدنور» هشدار داده است تنها در صورتیکه دست از مخالفت بکشد در قدرت باقی خواهد ماند.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «خبریال»، مقامات آمریکایی در افغانستان از عطا محمد نور والی بلخ خواسته‌اند که اگر می‌خواهد در قدرت باقی بماند باید دست از مخالفت با ارگ ریاست جمهوری بردارد.

براساس این گزارش، مقامات آمریکایی در افغانستان تلاش دارند تا به کشمکش‌های سیاسی میان عطا محمد نور و ارگ ریاست جمهوری پایان دهد.

درحالیکه به نظر می‌رسد اشرف غنی برای برکناری عطامحمدنور از ولایت بلخ تلاش دارد، مقامات آمریکایی با طرف‌های درگیر دیدار کرده‌اند.

گفته می‌شود که مقامات آمریکایی در دیدار با والی بلخ ضمن هشدار در مورد عواقب تنش با ارگ ریاست جمهوری پیشنهاداتی نیز ارائه کرده‌اند.

Read More...

تهدید هراس‌افگنی چین را به گسترش رابطه با افغانستان وادار کرده است

یو جینگ، سفیر چین در کابل گفته است که گروه‌های هراس‌افگن که در افغانستان فعالیت دارند تهدید خیلی جدی برای چین است.

آقای جینگ در سفرش به بدخشان از فعالیت‌ گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که به همین دلیل “چین خواهان گسترش رابطه‌ی خود با افغانستان و همکاری بیشتر منطقه‌ای برضد گروه‌های هراس‌افگن است”.
سفیر چین گفته است: “حضور و فعالیت‌ گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان تهدید و چالش جدی برای ماست. چین تنها نگران یک گروه نیست، بلکه نگران بیش از ۲۰ گروه هراس‌افگن است که در افغانستان فعالیت دارد.”

به گفته‌ی آقای جینگ، گفت‌وگوی صلح “یگانه راه حل” برای بیرون شدن افغانستان از بحران کنونی است.
او افزوده است: “چین از تلاش‌ها برای حل بحران افغانستان از راه سیاسی، پشتیبانی می‌کند. ما باور داریم که روند صلح به رهبری دولت افغانستان یگانه راه حل مشکل‌های موجود در این کشور است.”

آقای جینگ گفته است که کشورش از تلاش‌های حکومت افغانستان و کوشش‌های منطقه‌ای برای نابودی هراس‌‎افگنی حمایت می‌کند.

Read More...