در پیوند به رویداد شفاخانه‌ی ۴۰۰ بستر ۲۴ تن بازداشت شده‌اند

کمیسیون بررسی رویداد حمله به شفاخانه‌ی سردار محمد داوود خان اعلام کرد که در پیوند به این حادثه ۲۴ تن به شمول جنرالان ارتش ملی افغانستان، بازداشت شده‌اند.

اما این کمیسیون در مورد اینکه چه کسانی در داخل این شفاخانه با مهاجمان همکاری کرده‌ بودند، چیزی نگفت.

هلال‌الدین هلال، یکی از معاونان وزارت دفاع ملی افغانستان و رییس کمیسیون حقیقت‌ یاب امروز (چهارشنبه، ۲۵ حوت) در یک نشست خبری توضیح داد که بازداشت شدگان شامل بخش اداری، محافظتی، استخباراتی شفاخانه و کسانی هستند که در این رویداد مظنون و متهم شمرده می‎‌شوند.

پیش از این گفته شده بود که مهاجمان مسلح از قبل با همکاری شماری از داکتران این شفاخانه در این مرکز درمانی نظامی مستقر شده بودند، ولی آقای هلال این گفته‌ها را رد کرد و افزود که هیج داکتری از داخل شفاخانه با حمله کنندگان همکاری نکرده ‌است.

او درباره‌ی نحوه‌ی ورود حمله کنندگان به شفاخانه گفت که حمله کنندگان شامل ۵ نفر بودند که در روز حادثه وارد شفاخانه شدند و یک نفر آنان در دروازه‌ی ورودی شفاخانه خود را منفجر کرد و چهار مهاجم دیگر وارد این شفاخانه شدند.

Read More...

بعد از حمله‌ی مرگبار داعش، آیا ترامپ سربازان بیشتری به افغانستان خواهد فرستاد؟

افغانستان، متحد کلیدی امریکا در جنگ با تروریزم، روز چهارشنبه با حمله‌ی‌ وقیحانه‌ی دیگری به لرزه درآمد، اما این بار داعش مسئولیت حمله را به عهده گرفت. افراد مسلح که لباس داکتران را به تن داشتند، با نفوذ و حمله در داخل یک شفاخانه‌ی نظامی در کابل پایتخت آن کشور، دست‌کم ۴۹ نفر را کشتند و ده‌ها دیگر نیز مجروح شدند.

اگر داعش مسئول این حمله باشد، این یکی از بی‌شرمانه‌ترین و مرگبارترین حمله‌ی این گروه در افغانستان است. این همچنین برای امریکا که پس از کاهش سربازان خود سرگرم آموزش نیروهای امنیتی افغانستان بوده است، یک شکست تلقی می‌شود.

خروج نیروهای امریکایی سال گذشته متوقف شد، اما بعد از پانزده سال‌ونیم جنگ که ۲۳۷۷ سرباز امریکایی کشته شدند و صدها میلیارد دالر به مصرف رسید، آن‌جا نگرانی‌های روزافزونی وجود دارند مبنی بر این‌که وضعیت امنیتی در افغانستان رو به وخامت است و این، سوال‌ها در مورد برنامه‌ی اداره‌ی رئیس‌جمهور دونالد ترامپ را بیشتر می‌کند.

قصر سفید روز پنج‌شنبه اعلام کرد که سرگرم بازبینی پالیسی ایالات متحده در افغانستان می‌باشد. اما گزینه‌های اداره‌ی ترامپ چیست و آیا این به معنای آن خواهد بود که سربازان بیشتری به جنگ فرستاده خواهند شد؟

Read More...

غنی: نیروهای امنیتی والی نام نهاد طالبان را با دار و دسته اش در قندز از بین بردند

مسؤولان در ولایت شمال‌شرقی قندز می‌گویند والی نام‌نهاد گروه طالبان در آن ولایت که نقش مهمی در ناامنی‌های شمال داشت، کشته شده‌است و رییس جمهور نیز از این خبر اظهار خوش‌حالی کرد.

در دوسال گذشته چندین بار مقام‌های امنیتی از کشته‌شدن ملا عبدالسلام، والی نام‌نهاد گروه طالبان برای ولایت قندز خبر دادند اما طالبان آن را رد نمودند.

اما سخن‌گوی فرمان‌دهی پولیس ۸۰۸ زون شمال‌شرق اکنون می‌گوید که ملا عبدالسلام با ۱۱ تن از افرادش در یک حملۀ هوایی کشته شده‌است.

محفوظ الله اکبری می‌گوید این فرمان‌دۀ کلیدی گروه طالبان در حمله‌یی که از سوی هواپیماهای نیروهای امریکایی صورت گرفته جان داده‌است.

Read More...

هفت نگهبان جنرال دوستم به دادستانی کل حاضر شدند

هفت نگهبان جنرال دوستم که به اختطاف و آزار جنسی احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان متهم شده بودند، امروز (چهارشنبه، چهارم حوت) به دادستانی کل افغانستان حاضر شدند.

دادستانی کل کشور یک ماه پیش دستور بازداشت نه نگهبان عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری را صادر کرده بود.

یک منبع که نخواست نامش فاش شود به تلویزیون ۱ گفت که تحقیق‌ در پیوند به ادعای احمد ایشچی از این هفت نگهبان آغاز شده است.

Read More...

صف آرایی نیروهای ارتش با سلاح های سنگین در اطراف خانۀ جنرال دوستم

شمار زیادی از سربازان نیروهای ارتش و واکنش سریع به گونۀ غیر معمول با تجهیزات سبک و سنگین در حوالی خانۀ معاون اول رییس جمهور صف‌آرایی کرده‌اند.

این سربازان در اطراف خانۀ جنرال دوستم و برخی از افراد نزدیک به او از جمله عنایت‌الله بابر فرهمند رییس دفترش را در منطقۀ شیرپور کابل با چند تانک جا به جا شده‌اند.

در همین حال راه‌هایی که از این مسیر می‌گذرد از شب گذشته به این‌طرف پس از حضور سربازان در اطراف خانۀ معاون اول رییس جمهور، بسته شده‌اند.

این در حالی‌ست که روز گذشته جنرال عبدالرشید دوستم در یک اقدام غیر مترقبه با شماری از نیروهایش وارد دفتر کارش شده و گفته می‌شود محاصرۀ خانه‌اش توسط نیروهای ارتش نیز به همین دلیل است.

Read More...

رییس جمهور حکم تقرر عطا محمد نور به‌حیث والی بلخ را صادر کرد

رییس جمهور اشرف غنی با صدور حکمی تقرر عطا محمد نور را به‌حیث والی ولایت بلخ منظور کرده است.
در این حکم آمده است: «به تاسی از حکم فقره (۱۳) ماده شصت و چهارم قانون اساسی کشور، و به‌منظور استفاده از تجارب و اندوخته‌های اهل خبره در امر حکومتداری محلی، تعیین سترجنرال عطا محمد نور را به حیث والی ولایت بلخ منظور می‌نمایم.»

عطا محمد نور پیش از این به حیث سرپرست ولایت بلخ ایفای وظیفه می‌کرد. او دو سال قبل توسط رییس جمهور به عنوان بخشی از برکناری دسته جمهی والی‌های تمام ۳۴ ولایت، از مقام ولایت بلخ برکنار شد.
آقای نور یکی از حامیان اصلی عبدالله عبدالله در انتخابات ۱۳۹۳ بود و پس از آن هرازگاهی از تیرگی روابط میان او و رییس جمهور غنی گزارش شد.

او در اواسط حمل امسال گفته بود که کسی نمی‌تواند به زور او را برکنار کند. او گفته بود: «رییس جمهور باید به من تصدیق نامه بدهد.»

Read More...

۱۹۵۵؛ تلفات داعش در یک سال در افغانستان

اطلاعات روز: قدم‌شاه شهیم، رییس ستاد ارتش می‌گوید در یک سال گذشته ۱۹۵۵ عضو داعش در سراسر افغانستان کشته شده‌اند.
آقای شهیم به روز شنبه در یک نشست خبری با معین ارشد امنیتی وزارت داخله گفت علاوه بر اعضای افغان گروه داعش، ۱۱ ازبکستانی، ۸ عرب، ۷ چیچینی، ۴ چینایی و ۴ تاجیکستانی نیز شامل این کشته‌شدگان بوده‌اند.
رییس ستاد ارتش گفت از زمان ظهور گروه داعش در کشور در دو سال پیش، برنامه‌های نظامی بزرگی برای از بین بردن آن به اجرا گذاشته شده و در نتیجه فعالیت داعش در چند منطقه‌ی دو ولایت زابل در جنوب و ننگرهار در شرق محدود شده است.
جنرال عبدالرحمان رحمان، معین ارشد امنیتی وزارت داخله نیز در این نشست گفت که شماری از قوماندانان مهم داعش نیز کشته شده‌اند.
به گفته‌ی وی، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در برابر تمام گروه‌های تروریستی، چه داخلی و منطقوی و جهانی، مبارزه می‌کنند و تعهد از بین این گروه‌ها را دارند.
او گفت: «به اساس پالیسی که دو سال قبل در برابر گروه‌های تروریستی، به‌خصوص داعش ساخته شده است ضرباتی که به آن اشاره شد را دیده‌اند.»
این مقام وزارت داخله تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان بدون در نظر گرفتن کدام تفاوت، در برابر تمام گروه‌های تروریستی یکسان عمل کرده و بعد از این نیز این کار را انجام می‌دهند.

Read More...

کابل اتهام‌های پاکستان در باره حمله اخیر را رد کرد

حکومت افغانستان اتهام‌های پاکستان در باره طرح‌ریزی حمله انتحاری پسین در پاکستان را از خاک افغانستان رد می‌کند.

رییس جمهور غنی دربیانیه‌یی می‌گوید که افغانستان در کار مبارزه با هراس افگنی صداقت‌اش را ثابت ساخته است و این پاکستان است که پناه‌گاهای هراس افگنان در خاکش را باید نابود سازد.
درهمین حال امر الله صالح، رییس پشین امنیت ملی این گونه حمله‌ها را در پاکستان نتیجه پرورش گروه‌های هراس افگن ازسوی خود این کشور می‌گوید.
پاکستان در واکنش به حمله مرگبار انتحاری در ایالت سند این کشور، گذرگاه‌های تورخم و سپین بولدک را بی‌درنگ بست و اعلام کرد که این حمله از سوی هراس افگنان و با پشتیبانی عناصر خارجی در خاک افغانستان طرح‌ریزی شده است.

پاکستان نامی از عناصر خارجی نمی‌برد، اما برانتقام گیری این حمله تاکید می‌ورزد.

همزمان با این ارتش پاکستان در اعتراض به این حمله، مقام‌های سفارت افغانستان در اسلام آباد را فراخواند و با سپردن فهرست نام‌های ۷۶ هراس افگن به آنان، از حکومت افغانستان خواست تا این هراس افگنان را آماج قرار دهد.

Read More...

ادعای روزنامۀ ترکی مبنی بر بستری شدن حکمتیار در استانبول

یک روزنامه ترکی ادعا می کند که «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی درترکیه بستری شده است.

این ادعا در حالی صورت میگیرد که هفته قبل اعضای ارشد حزب اسلامی و مقام های افغان از ورود «حکمتیار» به کابل در آینده نزدیک خبر داده بودند. اما یک روزنامه ترکی ادعا می کند که او بیمار است ودریکی ازشفاخانه های استانبول بستری شده است.

روزنامه ترکی «آیدینلیک» به نقل از منبع اطلاعاتی ترکیه گزارش داده است که «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی، برای درمان در ترکیه به سر می‌برد.

Read More...

چندین محل در کابل برای اقامت گلبدالدین حکمتیار در نظر گرفته شده است

حزب اسلامی از احتمال برگشت گلبدالدین حکمت‌یار به کابل تا آخر ماه دلو سال جاری در صورت پذیرفته‌شدن خواست‌هایش و این‌که چندین محل برای اقامت حکمت‌یار در نظر گرفته شده‌، سخن می‌گوید.

اما اعضای ارشد این حزب تاکید کرده‌اند که گلبدالدین حکمت‌یار در صورت پذیرفته‌شدن خواست‌های‌شان توسط حکومت که رفع تحریم‌ها علیه این حزب، رهایی زندانیان‌شان، درنظرگرفتن زمین‌های رهایشی برای افراد برگشت‌کنندۀ حزب اسلامی و تعیین اقامت‌گاه برای حکمت‌یار در کابل برخواهد گشت.

امین کریم، مذاکره‌کنندۀ ارشد حزب اسلامی به رادیوی آزادی گفته‌است که تا هنوز محل بودوباش گلبدالدین حکمت‌یار در کابل مشخص نیست اما چندین محل برایش در نظر گرفته شده که تا کنون نهایی نشده‌است.

او هرچند از بخش‌هایی که برای بودوباش حکمت‌یار در نظر گرفته شده یادآوری نکرده ولی گفته‌است جایی باشد که مردم از رفت‌وآمد مراجعین مزاحمت نشوند، نسبت خلوت باشد، از نگاه امنیتی مناسب باشد، محل مجلل و دولتی نباشد و برای یافتن آدرس آسان باشد.

Read More...